Ana SayfaNasıl yapılır?HDR nedir? Ne zaman ve nasıl kullanılmalıdır?

HDR nedir? Ne zaman ve nasıl kullanılmalıdır?

- Advertisment -

Şimdilerde hemen her telefonda HDR modu bulunuyor. Fakat HDR’nin ne olduğu konusunda pek çok kişinin bilgisi bulunmuyor. HDR ne işe yarar? HDR modunu kullanırsam ne olur? Acaba fotoğraflarım daha mı iyi görünür yoksa gereksiz midir? HDR modu ne zaman ve nasıl kullanılmalıdır?

HDR nedir?

HDR, High Dynamic Range, yani geniş dinamik aralığı olarak bilinir. Kameralarda uzun zamandan var olan bu özellik telefonlarda yeni görülmeye başlandı. HDR fotoğraf ve video çekim modları arasındadır. Android ve iPhone (iOS) cihazların pek çoğunda HDR modu mevcuttur. Resmi iyileştirmek, kaliteli hale getirmek ve istenen görüntüyü yakalamak adına HDR modundan yararlanabilirsiniz.

Fotoğraf çektiğimizde bulunduğumuz ortama göre açık veya karanlık arasında bir kare yakalarız. HDR bu noktada aralığın dinamik olmasını sağlamaktadır. Bunu biraz daha açmak gerekirse fotoğraf çekilen ortamlarda farklı biçimde ışığa maruz kalma durumu oluşur. Işık istenmeyen, fotoğrafın kalitesiz görünmesine yol açan etkiler yaratabiliir. Bunun önüne geçmek, ışığı yönetmek, dinamik ve pürüzsüz bir fotoğraf elde etmek için HDR mod tercih edilebilir.

HDR fotoğrafları nasıl daha kaliteli çıkıyor?

HDR normal yoldan deklanşöre bastığınızda elde ettiğiniz tek kareden farklı olarak çalışır. HDR farklı ışıklamalarla beraber 3 adet görüntü yakalar. Gerek otomatik gerekse manuel düzenleme ile fotoğraf üzerinde daha fazla özelleştirme yapılabilir. HDR modu, gözle görülen kadar gerçekçi ve kaliteli içerikler oluşturmanızı sağlar.

Fotoğraf: Mszklanny

Yukarıda HDR ve normal yolla çekilmiş kareler bulunmaktadır. HDR ile çekilen resim farkını açıkça ortaya koymaktadır. Resim her ne kadar bir kamera ile çekilmiş olsa da akıllı telefonlar veya tabletler ile de buna benzer görseller yakalamak mümkün.

HDR modu ne zaman kullanılmalıdır?

Görseli güzelleştirme, istenen tonları verme, resme canlılık ve doğallık katma noktasında sıkça tercih edilen HDR modu daha çok şu zamanlarda kullanılmaktadır:

Manzara

Manzara fotoğrafı çekerken, gördüğümüz nesnelerin ayırt edici olmasını isteriz. Bunu sağlamak için HDR modunu kullanabiliriz. Örneğin gökyüzünün araziden kesiştiği noktayı tam olarak yansıtabilmek ve odağı gökyüzüne taşımak maksadıyla bu yöntemden yararlanabiliriz.

Portre

Selfie fotoğrafı çekerken veya kişinin portresini alma noktasında HDR’den çok sık faydalanılır. Normal şartlarda güneş ışığında veya ışığın fazla olduğu bir ortamda çekilen fotoğraf istenen sonucu vermeyebilir. Öznenin fotoğrafta karanlık görünmesine, ışık dengesinin bozuk olmasına ve istenmeyen diğer sonuçlara yol açabilir. Bunun önüne geçmek için HDR kullanabilirsiniz.

Düşük ışık

Yüksek ışık gibi, ışığın düşük olması fotoğrafı kalitesiz yapmaktadır. Işığın az olduğu ortamda odaklanılan nesne ayırt edilemeyebilir. Bunun önüne geçmek için daha fazla arka ışık planı sağlayan HDR mod tercih edilebilir.

HDR ne zaman kullanılmamalı?

Hareketli nesneler

Eğer görüntüsünü almak istediğiniz obje hareket halindeyse fotoğrafın bulanık görünmesi muhtemel. HDR modunda hareketli nesneyi çekmek bulanıklığı arttırır.

Yüksek zıtlık

Her ne kadar HDR ayrımı iyi veriyor olsa da kimi yüksek zıtlık içeren görüntülerde dokular birbirine yakınlaşabilir. O da kontrastın iyi yansımamasına yol açabilir. Fotoğraftaki ögelerin tonları azaldığından kullanışlı olmayabilir.

Canlı renkler

HDR modda çekim yapıldığında renkler bir ton geriye döndürülür. Bu da fotoğraftaki canlılığın azalmasına yol açabilir. Eğer yakalamak istediğiniz görüntüdeki canlılığı gözle görülür biçimde dijital ortama taşımak istiyorsanız HDR doğru bir tercih olmayabilir.

Sonuç

HDR fotoğraf çekmekten hoşlanan ve görüntülerini güzelleştirmeyi amaçlayan kullanıcılara hitap etmektedir. Günümüzde akıllı telefonlarda mevcut olan HDR ile herkes istediği kareleri yakalayabilir. Ayrıca cihazlarda mevcut teknoloji ile karşılaştırma imkanı da tanınıyor. HDR ve normal çekim arasındaki ayrım sizin için öğretici nitelik taşıyabilir.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -
Their key characteristics are ease of use and modest system requirements. mostbet This feature is called Mostbet in-play betting and is available for most sports events. o’yinlarni Mostbet has over 20 titles for lotteries like Keno and Scratch Cards. mostbet uz After installing the application, open it on your Android device. depozitlar uchun