Ana SayfaHaberlerGalaxy S9 Samsung'u hayal kırıklığına uğrattı

Galaxy S9 Samsung’u hayal kırıklığına uğrattı

- Advertisment -

Ürettiği akıllı telefonlar ile tüm dünyada popüler bir marka olan Samsung 2018 yılının başında sunduğu satış rakamlarına ulaşamayacak. Her sene yeni akıllı telefonları ile piyasada yer almakta olan Samsung markasının bu yıl içerisinde çıkarttığı S9 modeli ile birlikte beklediği satış rakamlarının oldukça altında kaldı. Yıl başında hedeflerini 320 milyon adet olarak belirten ancak S9 modelinde yaşanan yüksek ön sipariş adetinden dolayı hedeflerini 350 milyona çıkartan Samsung beklediği etkiyi alamadı. Peki, Samsung’un satış hedeflerinin geride kalmasına neden olan etkenler neler?

Çinli Üreticiler Samsung Satışlarını Düşürdü

Samsung’un hedeflerinin geride kalmasının en önemli nedeni ise uygun fiyatlar ile yüksek performans sahibi akıllı telefonları piyasaya süren Çinli şirketler oldu. Çin piyasasında hızla düşüş yaşayan Samsung markasının 2013 yılında yüzde 20 Pazar payına sahip olur iken bu rakam 2018 yılı itibari ile yüzde 1 in altına düştüğü görülüyor.

Xiaomi ve Huawei En Önemli Etken

Dünya genelinde her ülkede farklı Pazar paylarına sahip olan Samsung’un en çok satış aldığı bölgelerin başında olan Çin pazarını kaybetmesi hayal kırıklığının temelini oluşturuyor. Çin merkezli akıllı telefon üreticileri Xiaomi ve Huawei’nin hızlı yükselişi ve tüm dünyaya açılması Samsung’u diğer akıllı telefon pazarlarında da derinden etkiliyor.

Samsung S9 Hedefleri Yanılttı!

Teknoloji devi Samsung tarafından geçtiğimiz yıl tanıtımı sağlanan Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modellerinin tüm dünya üzerinde yüksek ön sipariş alması hedefleri yanıltan diğer önemli etken oldu. 320 milyon adet satış hedefi ile yeni yıl hedeflerine sahip olan Samsung markasının bu ön siparişler doğrultusunda rakamlarını 350 milyona çıkartması yıl içerisinde hedeflerinden geride kalmasını sağladı.

Yeni yıl hedeflerinde ilk çeyrekte 78 milyon adet satış yaparak iyi bir başlangıç yapan Samsung’un ilerleyen süreçte oldukça geride kaldığı belirtildi. 2018 yılının ikinci çeyreğinde en yüksek satış rakamının 73 milyonda kalacağını belirten analistler hedeflerin yakalanmasının tek ihtimali olduğunu belirtti. Peki, Samsung’u 350 milyon satış hedefine ulaştıracak olan o ihtimal nedir?

Galaxy Note 9 Hedefleri Yakalamaya Destek Olacak!

350 milyon satış adetine ulaşma hedeflerinde Samsung’un en büyük umudu ise Ağustos ayında tanıtımı sağlanacak olan Galaxy Note 9 ürünü olacak. Galaxy S9 ile beklediği satış adetine yıl içerisinde ulaşamayan Samsung’un yıl bitmeden Galaxy Note 9 ile sağlayacağı satış adetleri ile hedefe ulaşması bekleniyor.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -