Galaxy S10 / S10e / S10+ nasıl hızlandırılır?

-sponsor-

Samsung Galaxy S10 çerçevesiz ekranla ve güçlü donanımla gelen amiral gemisi sınıfındaki modeller arasında yer alıyor. Galaxy S10 ailesine ait olan S10, S10+ (Plus) ve S10e cihazlarının tümü kullanıcılara üst düzey deneyim sunuyor. Rakiplerine göre işlemci, RAM, hafıza, yonga seti ve daha pek çok noktada üstünlük sağlayan Galaxy S10 güncel işletim sistemi Android Pie (9.0) üzerinde çalışmaktadır. Her ne kadar Galaxy S10 hızlı ve kullanışlı bir cihaz olsa da bazı noktalarda yavaşlama, donma sorunları meydana gelebiliyor ve kullanıcılar Galaxy S10’u hızlandırmaya yönelik birtakım çözüm yolları arıyor. Bu yazımızdan yararlanarak telefonunuzu hızlandırma, performansını arttırma ve daha akıcı kullanım sağlama adına bazı ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Galaxy S10’da performansı ayarlamak ve telefonu hızlandırmak için telefon içerisinde yerleşik olarak gelen birtakım ayarlardan yararlanabiliriz. Bunlar arasında telefonun genel ayarlarını kalibre etme, çözünürlük ayarı yapma, gereksiz uygulamaları kapatma, arka planda çalışan görevleri yönetme, güvenli stabilizasyon yapma ve diğer çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Her biri telefonu rootlamaya ihtiyaç duymadan hızlı bir biçimde performans artışı sağlamaya ve kullanım avantajlarını genişletmeye yöneliktir.

Galaxy S10 için performans artışı sağlamada format atmak da tercih edilen yöntemler arasındadır. Buradaki yazımızı inceleyerek cihazınızı nasıl varsayılan ayarlarına döndüreceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun yanında yapacağınız değişiklikler telefonda istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Tüm performans artışı değişikliklerini güvenli bir biçimde gerçekleştirmek için Samsung Galaxy modellerinde yedek alma yazımıza göz atın.

Galaxy S10 hızlandırma ve performans arttırma için ipuçları

DPI değerini değiştirmek

DPI, nokta başına düşen inç olarak bilinir ve DPI ayarları yapmak metin veya resim görünümündeki piksellerin arttırılması veya azaltılması işlemidir. Galaxy S10’da piksel sayısının artması enerji ve grafik kullanımını arttırmaktadır. Galaxy S10’un varsayılan DPI değeri 520 değerlerindeyken bu sayıyı aşağılara çekmek telefonu hızlandırmada işinize yarayabilecek bir işlemdir. DPI ayarını değiştirmek için geliştirici ayarlarının aktif duruma getirilmesi gerekmektedir. Geliştirici ayarları için yazımızı inceleyin.

 • Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri’ne gidin.
 • En küçük genişlik veya minimum genişlik başlıklı ayara gidin.
 • Değeri 400 olarak ayarlayın.
  (DPI ayarı telefonu kullanma şeklinize göre değiştirebilirsiniz.)
 • Telefonu yeniden başlatn.

Bilgi: DPI değerini düşürmek telefondaki canlılığın ve pürüzsüzlüğün azalmasına yol açacaktır. Varsayılan DPI değerine yakın bir atama yapmak gözle görünür bir farklılığın önüne geçecektir.

Animasyon kullanımını azaltmak

Animasyonlar tüm cihazlarda karşılaştığımız ve Galaxy S10 da dahil olmak üzere fazla güç tüketimine yol açan araçlardan biridir. Android cihazlarda ön yüklü olarak gelen ve özelleştirilebilen animasyonlar üzerinde birtakım değişiklikler yapmanız mümkündür. Galaxy S10’u hızlandırmak ve daha iyi çalışmasını sağlamak adına aşağıdaki ayarları yapmanız gerekir.

 • Ayarlar > Geliştirici Ayarları’na gidin.
 • “Pencere Animasyon”, “Geçişli Animasyon” ve “Animasyon Süresi” değerlerini değiştirin.
 • Bunların değerlerini 0.5x olarak güncelleyin.

Animasyonların devre dışı bırakılması veya değerlerinin düşürülmesi telefondaki hareketliliğin ve geçişlerdeki efektlerin azaltılması anlamına gelir. Galaxy S10’u hızlandırmak için en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Ekran çözünürlüğünü düşürmek

Galaxy S10 en yüksek çözünürlüğe sahip olan modeller arasında yer almaktadır. Önceleri Galaxy S serisinde çözünürlük ayarı yapmak mümkün değildi. Bunu gerçekleştirmenin tek yolu cihaza root atmak ve çekirdek ayarlardan yeni değerler atamaktı ve bu riskli bir işlemdi. Şimdilerde Galaxy S10’un içerisinde yer alan ayarlar üzerinden çözünürlüğü değiştirmek mümkün. Cihaz 1440 x 3040 ekran çözünürlüğü sunmaktadır. Bu durum daha kaliteli görseller ve görüntülerin işlenebileceği anlamına gelse de telefonun güç tüketimini ve yaptığı işlemi arttırmaktadır. Hem bataryanın daha uzun süre gitmesi hem de S10’un daha performanslı çalışması için aşağıdaki değişikliği gerçekleştirin.

 • Ayarlar > Ekran’a gidin.
 • Ekran çözünürlüğü’ne gidin.
 • Varsayılan çözünürlüğü daha düşük orana getirin.
 • Telefonu yeniden başlatın.

Kullanılmayan uygulamaları kapatmak

Galaxy S10 içerisinde pek çok yerleşik uygulama ile gelmektedir ve her biri farklı bir amaca hizmet etmektedir. Bu uygulamalar siz başlattığınız anda çalıştığı gibi herhangi bir işlem gerektirmeden arka planda çalışan araçlar da bulunmaktadır. İstenmeyen ve kullanılmayan, gereksiz olabilecek uygulamaları devre dışı bırakmak Galaxy S10’u hızlandırmada isteyebileceğiniz bir durum olabilir. Uygulamalar RAM tüketiminden hafızaya, işlemciden pil tüketimine kadar Galaxy S10’u yoran işlemler yapabilir. Bunları engellemek için:

 • Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Listesi’ne gidin.
 • Silmek veya durdurmak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Durduk veya Kaldır’a basın.
 • Silmek istediğiniz tüm uygulamalar için bu işlemi uygulayın.

Galaxy S10 hafızasında yer açmak, RAM’i arttırmak adına bu en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Canlı duvar kağıtlarını devre dışı bırakmak

Yukarıda bahsettiğimiz animasyonlara paralel olarak canlı duvar kağıtları güç tüketimini arttırmakta ve Galaxy S10’un daha yavaş çalışmasına sebep olmaktadır. Galaxy S10 gibi şık bir cihazı canlı duvar kağıtı resimleri daha alıcı ve güzel kılabilir ancak telefonu hızlandırma noktasında bir seçim yapmamız gerekiyor. Canlı, hareketli resimler yerine Galaxy S10 için tercih edebileceğiniz üç boyutlu resimler de bulunmaktadır. Bunun yanında Galaxy S10 AMOLED ekrana sahip olduğundan yine ekran kilidi resmini, ana ekran duvar kağıdını şık gösteren farklı fotoğraflar bulunmaktadır. “AMOLED duvar kağıtları” veya “AMOLED wallpapers” şeklinde yapacağınız aratmalar sonucunda canlı duvar kağıtlarına alternatif olan ve daha az pil harcayan görselleri tercih edebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına döndürmek

Galaxy S10’u fabrika ayarlarına döndürmek pek çok noktada bizlere kolaylık sağlamakta ve telefonun hızlı çalışmasında yardımcı olmaktadır. S10’u resetlemek içerisindeki tüm verilerin silinmesine yol açar ve cihaz sizlere ilk günkü gibi bir kullanım sunar. Format atmak telefonu hızlandıracaktır ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Galaxy S10’un fabrika ayarlarına döndürülmesi içerisinde bulunan tüm fotoğraf, video, döküman, uygulama, mesaj ve diğer verilerin kalıcı olarak silinmesine yol açacağından mutlaka yedek almak gerekmektedir. 

Ayrıca Galaxy S10’a format atmak son çare olarak görülmektedir. Telefona sıklıkla format atmak çoğu otorite tarafından tavsiye edilmemektedir. Telefonun aşırı yavaşlaması, kritik düzeyde problemlerin baş göstermesi sonucunda daha fazla tercih edilmektedir. Galaxy S10’da gözle görülür bir yavaşlama yoksa bu adımı es geçebilirsiniz.

Arka plan araçlarını devre dışı bırakmak

Az önce bahsettiğimiz gibi Galaxy S10’da arka planda çalışan ve ön yüklü gelen pek çok araç bulunmaktadır. Bunlar bilginiz dahilinde olmadan arka planda birtakım görevlerini yerine getirirler. Cihazda her zaman var olan arka plan araçları zararsız iken sonradan yüklenen uygulamalar neticesinde zararlı yazılımların varlığı mümkün hale gelebilir.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak işlemcinin daha az kullanılmasını sağlar. Buna benzer olarak pil tüketimini de azaltır. Daha bir batarya optimizasyonu, veri tasarrufu, performansın bir tık yukarıya taşınması için şu ayarları yapabilirsiniz:

 • Ayarlar’a gidin.
 • Arama kısmına “Uykudaki Uygulamalar” yazın.
 • Buradan arka planda hizmet gösteren uygulamaları kontrol edin.
 • İstenmeyen uygulamaları durdurun.

Ön belleği / depolama alanını temizlemek

Samsung Galaxy S10 modellerinde kullanıcılara ön bellek ve depolama alanı temizliği ayarları sunulmaktadır, önerilenler arasında yer almaktadır. Telefonun hafiflemesi görevini üstlenen bu silme işlemiyle RAM tüketimi azaltılabilir ve gereksiz kullanımda olan dosyaların temizliği yapılabilir. Facebook, Instagram, Whatsapp, Snapchat ve daha pek çok uygulama kullanımı sonucunda telefonda biriken dosyaların temizliği için önbellek (geçici dosya) temizliği yapılabilir.

 • Ayarlar > Uygulamalar’a gidin.
 • Temizlik yapmak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Depolama’ya basın.
 • Önbelleği Sil’e basın.
 • Diğer uygulamalar için aynı işlemi tekrarlayın.

Bilgi: Önbelleği silinen uygulamaların tekrar kullanımı yeni geçici dosyaların oluşmasına yol açacaktır.

Galaxy S10’da hızlı temizlik yapmak için:

 • Ayarlar > Depolama’ya gidin.
 • Temizlik’e basın.
 • Telefonu yeniden başlatın.

Galaxy S10 kullanıcılarına yönelik hız ve performans artışı sağlayan bazı yöntemleri paylaştık. Bu çözüm yollarından hangisini denediniz? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz