Ana Sayfa Etiketler Xiaomi mi a1

xiaomi mi a1 ile ilgili içerikler.


Xiaomi Mi A1 nasıl format atılır?

Xiaomi Mi A1, akıllı telefonla yeni tanışan ve ekonomik telefon arayışında olan kullanıcılara hitap eden, günlük yaşamda ihtiyaç karşılama düzeyinde geçerli not alan modellerden biridir. Xiaomi Mi A1 pek çok noktada bizim için güzellikler sunarken, her mobil cihazda olduğu gibi problemler de meydana gelebiliyor. Bunlardan başlıcası Xiaomi Mi A1’in format atmaya ihtiyaç duyabilmesidir. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi sağlayan format atma yani resetleme işleminin çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Mi A1’de görülen yavaşlama, donma, kasma; virüs bulaşması, işletim sisteminin çökmesi, uygulamalar arası çatışma; telefonun sıfırlanmak istenmesi, içerisindeki tüm verilerin temizlenmesi; telefonun devredilmesi Xiaomi Mi A1’i formatlama ve varsayılan ayarlara döndürmek için öne çıkan sebeplerdir. Eğer siz de bu sorunlardan birine sahipseniz ve Xiaomi Mi A1’i hard resetleme yoluyla formatlamaya karar verdiyseniz aşağıdaki adımları uygulayın.

Format atmadan önce bilinmesi gerekenler

1- Xiaomi Mi A1’e format atmak tüm verilerin kalıcı olarak silinmesine yol açmaktadır. Format sonrasında cihazınızda mevcut olan rehber, mesajlar, uygulama bilgileri, fotoğraf, video, döküman ve tüm veriler silinmiş olacaktır. Cihazınızdaki verileri koruma altına almak ve format sonrasında geri yükleyebilmek için yedek almalısınız.

2- Cihazın pil kapasitesi, hafıza doluluk oranı, performansına göre format atma süresi farklılık göstermektedir. Bu bakımdan Xiaomi Mi A1’e format atmadan önce şarj yüzdesini 50 ve üzerinde tutmalısınız.

Ayarlar üzerinden format atmak

Ayarlar üzerinden format atmak, Xiaomi Mi A1 için hızlı ve kolay formatlama yoludur. Cihazınızdaki verileri hard resetleme yoluyla silmek, telefonu hızlandırmak ve cihazı ilk günkü gibi kullanmak için bu yöntemden yararlanabilirsiniz.

 • Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika Ayarlarına Sıfırla > Telefonu Sıfırla’ya gidin.
 • Herşeyi sil’e basın.
 • Çıkan uyarıyı onaylayın.
 • Tebrikler! Xiaomi Mi A1 resetleme işlemini başarıyla tamamladınız.

Tuşlarla format atmak

Xiaomi Mi A1’i üzerinde bulunan fiziksel tuşlar sayesinde sıfırlamak mümkündür. Telefonun açılmaması, logoda takılı kalması, kurtarma ekranı üzerinden sıfırlama yapılmak istenmesi, desen kilidi ve pin şifresinin unutulması gibi durumlarda tercih edilir.

 • Mi A1’i kapatın.
 • Ses arttırma ve Güç tuşlarına aynı anda basın.
 • Mi logosu görününce bırakın.
 • Ses azaltma tuşunu kullanarak “Wipe Reset” üzerine gelin ve Güç tuşuna basın.
 • Wipe All Data üzerine ses tuşlarını kullanarak gelin ve Güç tuşuna basarak onaylayın.
 • “Yes” üzerine ses tuşları ile gelin ve güç tuşu ile onaylayın.
 • Tebrikler!

Xiaomi Mi A1’e format atma sorunu mu taşıyorsunuz? Karşılaştığınız problemleri yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Xiaomi Mi A1 Android 9 Pie güncelleme nasıl yapılır?

Xiaomi A1 kullanıcıları merakla yeni Android güncellemesini beklerken gerekli duyuru gerçekleşti. Xiaomi A1 modeli için Android 9.0 (Pie) güncelleme yapılabilir ve cihaz kararlı son sürüme yükseltilebilir. Bu yazımızdan yararlanarak Xiaomi A1’de Android versiyon yükseltmenin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Hatırlatma yapmak gerekirse Xiaomi güncellemeleri bölgesel ilerlediğinden şu anda sadece Avusturya ve Hollanda’da güncelleme yapılabilir. Ancak beklemek istemiyorsanız zorunlu update işlemini Xiaomi A1 için gerçekleştirebilirsiniz.

OTA ile Xiaomi A1 Android 9 Pie güncelleme nasıl yapılır?

OTA üzerinden zorunlu güncelleme yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • SIM kartınızı çıkarın.
 • Ayarlar > Uygulamalar’a gidin ve aşağıdaki uygulamaların önbellek dosyalarını temizleyin:
  Google App, Google Framework, Google Play Services, Konum (Location) Servisi
 • Cihazınızı yeniden başlatın.
 • Cihaz yeniden başlatıldığında VPN uygulaması yükleyin veya yüklü olan VPN’i başlatın.
 • VPN uygulaması üzerinden Hollanda veya Avusturya’ya bağlanın.
 • Ayarlar > Yazılım güncelleme’ye gidin ve mevcut güncellemeyi manuel olarak gerçekleştirin.

Xiaomi A1, Android Pie güncellemesi yukarıdaki adımlar yoluyla gerçekleştirilebilir. Ülkemize önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen Android 9.0’ı daha fazla beklemek istemeyen kullanıcılar yukarıdaki adımları başarıyla gerçekleştirdiklerinde yazılım yükleme işlemini başlatabilirler.

Güncelleme indirme ve kurulum yapmayı gerektirir. Bu işlem otomatik olarak 30 dakika kadar bir sürede gerçekleşecektir, ancak internet bağlantı hızınıza göre sürede değişiklik meydana gelebilir. Eğer güncelleme noktasında başarılı olamadıysanız yukarıdaki adımları tekrar deneyin.

Android 9 Pie, Xiaomi Mi A1 için geniş ölçüde yenilikler ve iyileştirmeler sunmaktadır. Yeni kullanıcı deneyimine sahip olmak için siz de güncellemeyi başlatabilirsiniz. Xiaomi A1 güncelleme sorunlarınızı bizimle yorum bölümünde paylaşın.

Xiaomi’yi çalıştıran MIUI 8 ve üzeri arayüzlerde 3 farklı ekran görüntüsü alma yolu olduğunu biliyor muydunuz? Yazımızı inceleyin ve cihazınızda ekran fotoğrafının nasıl yapıldığının yöntemlerini keşfedin.

Xiaomi modellerinde ekran görüntüsü alma nasıl yapılır?