Ana Sayfa Etiketler Whatsapp durum ayarları

whatsapp durum ayarları ile ilgili içerikler.


Whatsapp durumunda yazı konumlandırma ve boyutlandırma

0

Whatsapp, geçtiğimiz günlerde milyarı aşkın kullanıcıya hitap eden köklü bir değişiklik yaptı. Artık Whatsapp durumu yalnızca metin halinde değil fotoğraf, gif, emoji, yazı ile de belirtilebiliyor. Henüz yeni gelen Whatsapp durum özelliğini ilk başlarda karışık bulan kullanıcılar, Whatsapp durum araçlarını kullanmakta sorun yaşayabiliyor. Karşılaşılan en büyük zorluklardan biri de Whatsapp durumundaki yazı ayarları.

Bu yazımızdan yararlanarak “Whatsapp durum yazısı rengini değiştirme, Whatsapp durum yazısının boyutunu büyütme veya küçültme, yazıyı sağa sola döndürme ve sürükleme” gibi kişiselleştirmeler yapabilirsiniz.

Whatsapp durumunda yazı ayarları (Resimli Anlatım)

Whatsapp durumda nasıl yazı eklenir? 

 • Whatsapp uygulamasını başlatın.
 • Durum güncelleme’ye dokunun.
 • Eklemek istediğiniz resmi seçin.
 • Sağ üstte bulunan T(Text – Metin) simgesine basın.
 • Açılan klavye penceresinden eklemek istediğiniz yazıyı girin.
 • Onay işaretine basın.

Whatsapp durumunda yazı rengi değiştirme 

 • Yazının seçili olması durumunda sağda renk barı görünür.
 • Seçmek istediğiniz rengin üzerine gelerek dokunun veya parmağınızı doğru rengi yakalamak için renk çubuğu üzerinde basılı tutarak gezdirin.

Whatsapp durumunda yazıyı konumlandırma, döndürme ve boyutlandırma

 • Yazıyı resmin herhangi bir noktasına taşıma işlemi için yazıya dokunarak parmağınızla istediğiniz yere sürükleyin.
 • Yazının boyutunu küçültme ve büyültme için iki parmağınızı kullanarak, parmaklarınızı birbirine yakınlaştırın veya uzaklaştırın.
 • Resim üzerindeki yazıyı sağa sola döndürme işlemi için ise Örneğin; yazının sağ kısmına baş parmağınızı, sol kısmına işaret parmağınızı koyarak parmaklarınızı aynı anda istediğiniz yöne çevirin.

İlginizi çekebilir:

Whatsapp favorilerim kayboldu? Nasıl düzeltebilirim?
Whatsapp durumu nasıl silinir?
Whatsapp’ta Yeni Durum Sekmesi – Nasıl kullanılır?
Whatsapp kişilerine durumumu nasıl gönderebilirim?
Whatsapp durum gizlilik ayarı nasıl yapılır?

Whatsapp favorilerim kayboldu? Nasıl düzeltebilirim?

Whatsapp uygulamasında bulunan favoriler özelliğini kullanarak mesajlar içerisinden beğendiğimiz mesajları bir listede tutabiliyor ve daha sonra görüntülemek üzere saklayabiliyorduk. Ancak Whatsapp’ın güncellenmesiyle birlikte bazı değişiklikler oldu ve Whatsapp favorilerim özelliği kaldırıldı.

Whatsapp’ın Android ve iOS tabanlı cihazlarda kullanıma sunduğu bu yenilik pek çok kullanıcı tarafından olumsuz bir gelişme olarak görüldü. Her ne kadar Whatsapp yenilikçi politikalar izlese de favorilerin kaldırılması akıllara bazı soru işaretleri getirdi: “Whatsapp favoriler nerede, Whatsapp favorilerim silindi ne yapmam lazım, favorileri geri almak mümkün mü?”

Whatsapp favoriler kurtarılabilir mi?

Whatsapp’ta favorileri geri almanın bir yolu var mı bilmiyoruz. Whatsapp cephesinden de her ne kadar eleştiri yağmuruna tutulsalar da beklenen bir açıklama yapılmadı ve yönetimin bu konuda favorilerin geri getirilmesi gündemde yer almıyor.

Güncellemenin ardından eğer Google Drive veya yedekleme noktasındaki favorilerim dosyaları sistem tarafından otomatik olarak silinmemişse Whatsapp uygulamasının eski sürümünün yüklenmesi işinize yarayabilir.

Whatsapp kişiler de değişti

Önceki Whatsapp sürümünde Sohbetler yanında Kişiler de yer alıyordu ve kişiye mesaj atmak istediğimizde ekranı sağa kaydırarak kişileri görüntüleyebiliyorduk. Ancak yeni Whatsapp güncellemesi kullanıcıların “Whatsapp Kişiler kayboldu” demesine yol açtı. Aslında kaybolmadı, Whatsapp’tan yine kişilere SOHBETLER üzerindeki ileti ikonunu kullanarak ulaşabiliyoruz. Yine de milyarı aşkın kitleye sahip platformdaki kullanıcıların beğenisi kazanmış özelliğe alışması zaman alacak gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir: 
Whatsapp durumu nasıl silinir?
Whatsapp’ta Yeni Durum Sekmesi – Nasıl kullanılır?
Whatsapp kişilerine durumumu nasıl gönderebilirim?
Whatsapp durum gizlilik ayarı nasıl yapılır?

Whatsapp durum gizlilik ayarı nasıl yapılır?

0

Bilindiği üzere Whatsapp yakın zaman önce yeni bir güncelleme yayımlayarak kullanıcıların durumlarını daha çok seçenekle paylaşmasını sağladı. Şimdilerde yazıya alternatif olarak resim, hareketli resim olarak durum güncellemesi yapabiliyor, gelişmiş kırpma, emoji ekleme, resme yazı ekleme ve yazıyı konumlandırma gibi özelleştirmeler eklenebiliyor.

Instagram benzeri bir görünüme ulaşan Whatsapp’taki yeni durum özelliği sayesinde kendi durumlarınızı 24 saat geçerli olacak şekilde paylaşabilir veya arkadaşlarınızın durumlarını görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanında yapacağınız gizlilik ayarı sayesinde “Whatsapp durumumu kimler görüntüleyebilir?” sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Peki Whatsapp durum gizliliği nasıl yapılır?

Whatsapp durum gizliliği nasıl ayarlanır?

 • Whatsapp uygulamasını başlatın.
 • Durum sekmesine gelin.
 • Sağ üst kısımda bulunan seçenekler simgesine basın.
 • Durum Gizlilik ayarları’na dokunun.
 • Durumunuzu kimlerin göreceğini seçin.
  – Yapacağınız gizlilik değişikliğinin ardından eski durumunuza uyguladığınız gizlilik filtresinde herhangi bir değişik olmaz. Örneğin: Önceki Whatsapp durumu “Kişilerim” olarak ayarlandı ve şimdi yalnızca belirlediğiniz kişilerle paylaşılmasını istiyorsunuz. Bu değişikliği yapmanızın ardından eski durum “Kişilerim”de bulunanlarca görüntülenmeye devam eder.
 • Kişilerim: Whatsapp kişilerim listenizde bulunan kişilerce durumlarınız görüntülenir.
 • Şunlar hariç herkesle paylaş: Hariç tutacağınız kişiler durumunuzu göremez. Whatsapp durumu görmeyi engelleme ayarı buradan yapılabilir.
 • Sadece şu kişilerle paylaş: Whatsapp durumunu yalnızca belirlediğiniz kişiler görebilir.

İlginizi çekebilir: 
Whatsapp durumu nasıl silinir?
Whatsapp’ta Yeni Durum Sekmesi – Nasıl kullanılır?
Whatsapp kişilerine durumumu nasıl gönderebilirim?

Whatsapp kişilerine durumumu nasıl gönderebilirim?

0

Whatsapp’ın 8. yıla özel yaptığı güncellemenin temelinde durum geliştirmeleri yer alıyor. Whatsapp’ta kullanıcılar gelişmiş durum paylaşma özelliklerinden yararlanabildiği gibi, artık uygulama içerisinde yeni ayarlama seçenekleri oluşmuş oldu. Bu seçeneklerden biri de paylaşılan Whatsapp durumunu Whatsapp kişisine göndermek.

Whatsapp’ın Durum başlığı altında yer alan durumunuzu gizliliğin uygun olması durumunda hedeflenen kişiler görüntüleyebiliyor. Bunun yanı sıra “Durum”da listenen paylaşımlarınız haricinde istenen kişiye durumunuzu mesaj yoluyla yollamanız mümkün. Durumunuzu belirli bir kişiyle paylaşmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Durumumu kişilere nasıl gönderirim?

Whatsapp durumunu özel bir kişiyle paylaşmak için:

 1. Whatsapp uygulamasını başlatın. Durumum’a dokunun.
 2. Göndermek istediğiniz durum’a geldiğinizde ekranı aşağıdan yukarı kaydırın. Açılan pencereden iletme simgesine basın.
 3. İletmek istediğiniz kişiyi seçin ve gönderme ikonuna basın.
 4. Durumunuz artık Whatsapp arkadaşınız tarafından görüntülenebiliyor.

Whatsapp arkadaşlarınıza gönderdiğiniz durumlar karşı tarafa sohbet penceresi üzerinden iletiliyor ve diğer kişinin cihazına .jpeg formatında gönderiliyor. Whatsapp Web üzerinden de görüntüleyebileceğiniz gönderilen iletinin yanındaki boşluğa çift tıklayarak durum resmi hakkında yorum yapabiliyoruz.

İlginizi çekebilir: 

Whatsapp durumu nasıl silinir?
Whatsapp’ta Yeni Durum Sekmesi – Nasıl kullanılır?

Whatsapp durumu nasıl silinir? (Whatsapp Hikayeler)

0

Whatsapp uygulaması durum noktasında bazı köklü değişikliklere giderek, kullanıcıların Whatsapp durumlarına resim, gif, emoji ve yazı eklemesine olanak tanıdı. 24 saat boyunca geçerli olan yeni Whatsapp durumlarını, uygulama içerisindeki “DURUM” başlığı altından takip edebiliyor, Whatsapp kişilerinin paylaşımlarına göz atabiliyoruz.

Bunun yanında Whatsapp durum olarak paylaştığımız resimleri yönetebiliyoruz. Whatsapp’ta 1 gün geçerliliğini koruyan birden fazla durum paylaşabildiğimiz gibi bunları silebiliyoruz da. Sizin için bir önemi kalmayan veya düzeltme yapmak istediğiniz Whatsapp durumunu kaldırma işlemi için aşağıdaki adımları uygulayın.

Whatsapp durumu nasıl silinir? (Resimli Anlatım)

Whatsapp durumunu silme ve görünür olmaktan çıkarma işlemi için:

 1. Whatsapp uygulamasını başlatın ve DURUM’a dokunun.
 2. Paylaştığınız durumlar listelenecektir.
 3. Silmek istediğiniz duruma gelerek basılı tutun.
 4. Çöp kutusu simgesine basın ve ardından tekrar SİL’e dokunun.
  -Durum güncellemesini sildiğinizde yeni kullanıcıların yanı sıra durumu daha önceden kişilere de silinen durum gösterilmeyecektir.
 5. Durum güncellemesi silindi.

  Whatsapp durum silme ile ilgili yaşadığınız sorunları yorum panelinden yanıt almak üzere bizlere bildirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 

Whatsapp’ta Yeni Durum Sekmesi – Nasıl kullanılır?
Whatsapp kişilerine durumumu nasıl gönderebilirim?

Whatsapp Hikayeler nasıl kullanılır?

Whatsapp ekibi, yakın zaman önce uygulamada durum güncellemesi ile ilgili bazı değişikliklere gideceğini açıklamıştı. Whatsapp’ın kuruluşunun 8. yılına özel gelen yenilikte Whatsapp görünümünde değişiklik yaşandı ve SOHBETLER sekmesinin yanına “DURUM” (Whatsapp Hikayeler) eklendi.

İşte Whatsapp uygulamasına yeni gelen güncelleme paketinin sunduğu yenilikler…

Whatsapp Hikayeler(Yeni Durum) özelliği neler sunuyor?

Önceden Whatsapp kullanıcıları durum paylaşırken yalnızca metin ekleyebiliyordu. Diğer kullanıcılar tarafından görüntülenen text halindeki durumda birtakım geliştirmeler yapıldı ve şimdilerde tıpkı Instagram’da olduğu gibi 24 saat boyunca geçerli olabilecek durum paylaşımında bulunabiliyoruz.

 1. Whatsapp Durum’a ilk defa dokunan kullanıcıları Whatsapp Durum’a Hoşgeldiniz yazısı karşılıyor.
 2. Metin yanında artık Whatsapp durumda fotoğraf, video ve hareketli resimler paylaşılabilir durumda.
 3. Whatsapp durumları 24 saat boyunca geçerlidir ve paylaşılan Whatsapp kişilerince görüntülenebilir. Kaç kişinin baktığına göz atılabilir.
 4. Güncellemeleri görüntüleyebilecek kişileri Gizlilik Ayarı’ndan seçin.
 5. En güzel anları, ruh halinizi yansıtan fotoğrafları, sözleri ve GIF’leri paylaşın.
 6. İlk Whatsapp durum güncellemesi deneyimine başlayın.

Yeni Whatsapp’ta durum güncellemesi – hikaye- nasıl eklenir?

Whatsapp eski sürümünde durum eklemek için Ayarlar kısmını kullanmamız ve buradan durumu seçerek yeni durum bilgisini girmemiz gerekiyordu. Ancak bu alanda yapılan köklü değişiklik ile “Whatsapp durum güncellemesi yapma” işlemi de değişti. Whatsapp’ın yeni halinde durum güncellemek için yapmanız gerekenler şu şekilde:

 1. Whatsapp uygulamasını başlatın ve Durum’e gelin. Durumum’a dokunun.
 2. Kamera uygulaması başlatılacaktır. Eklemek istediğiniz fotoğraf, gifi seçin veya kamera ile görüntü alın.
 3. Çektiğimiz görüntü kaydedildi ve editleme aşamasında.
 4.  Gülücük ikonunu kullanarak fotoğrafa emoji veya diyerek görselleri ekleyin.
 5. Fotoğrafınızı boyutlandırın.
 6. T ikonunu kullanarak fotoğrafa yazı ekleme işlemini gerçekleştirin.
 7. Yeni durum paylaşılmaya hazır! Gönder’e basın.
 8. Tercihe göre görüntülenecek kişileri seçmek için Gizlilik Ayarlarına gidin ve ardından Gönder’e basın.
 9. En yeni Whatsapp durumunuz gönderiliyor.

  Whatsapp durum ekleme ile ilgili sorularınızı yorum panelinden yardım almak üzere bizlere iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 

Whatsapp durumu nasıl silinir?

Whatsapp kişilerine durumumu nasıl gönderebilirim?