Ana SayfaNasıl yapılır?Casper Via M1 format atma, sıfırlama ve reset

Casper Via M1 format atma, sıfırlama ve reset

- Advertisment -

Casper’in popüler cihazlarından biri olan Via M1’e format atmayı, fabrika ayarlarına döndürme, hard reset etme, tuş takımını kullanarak kullanıcı verilerini sıfırlama, Via M1 format atarak hızlandırma gibi işlemleri gerçekleştirebileceğiniz rehberimiz aracılığıyla, telefonunuzu ilk açtığınız günkü performansına döndürmeniz mümkün.

Casper Via M1’e format atma yöntemleri iki tane. Bunlardan birincisi cihazı kapatmadan, kolay bir biçimde tüm verileri fabrika ayarlarını kullanarak sıfırlamak, diğeri ise Via M1 kapalı konumdayken belirli tuşları kullanarak oluşturduğunuz kombinasyon ile Via M1’deki tüm sistem dosyalarını sıfırlamak ve verileri kalıcı olarak silme işlemidir.

Format atmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 1. Format atma işlemi cihazdaki doluluğa, performansa ve ısınmaya bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğinden, sıfırlama öncesindeki şarj yüzdesinin minimum %30 olmasına özen gösterin.
 2. Cihazı sıfırladığınızda tüm bilgileriniz kalıcı olarak silinir. Telefon hard reset işleminin ardından açıldığında pre-install şeklinde karşınıza çıkacaktır. Verilerinize tekrar ulaşmak için sahip olduğunuz dosya, fotoğraf, video, uygulama yedekleri ve diğer verilerin yedeğini almanızı, Cloud, Desktop, microSD gibi ortamlarda saklamanızı tavsiye ediyoruz.

Casper Via M1’e neden format atmalıyım?

Format atma amaçları arasında farklı sebepler yatıyor olabilir. Eğer telefonunuzun yavaşladığını düşünüyorsanız, kasma, ısınma, takılma problemleri görülüyorsa; ekran şifresi unutma, Google hesabı kaybolması, desen kilidinin unutulması durumunda; yazılımsal problemlerden dolayı sık sık hata alıyorsanız; telefonu satmayı, birine vermeyi ya da yeni bir cihaza geçmeyi düşünüyorsanız format atmanız sizin açınızdan yararlı olabilir.

Casper Via M1 format atma yöntemleri

1- Menüyü kullanarak Fabrika Ayarlarına Dön seçeneğini kullanın. 

Telefon açık konumdayken gerçekleştirebileceğiniz bu basit formatlama işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Uygulamalar menüsünü açın.
 • Ayarlar’a dokunun.
 • Yedekle ve Sıfırla’ya basın.

Gördüğünüz gibi sıfırlama 3 adımda gerçekleştirilebiliyor.

2- Telefon kapalı konumdayken fiziksel tuş yardımıyla Hard Reset atın.

Tuşlar: 

 • Güç düğmesi, diğer adıyla “Power tuşu” telefonu açma ve kapatmaya yarar.
 • Ses arttırma ve Ses azaltma

Hard reset atma, ilk yönteme göre biraz daha zahmetli, ancak adımları takip etmeniz durumunda kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 • Via M1’i kapatın. (Cihazı kapatmak için Power güç düğmesine ve ardından “Kapat”a basın.)
 • Güç düğmesi ve Ses yükseltme düğmelerine basılı tutun.
 • Casper Via logosu görününce düğmelere basmayı bırakın.
 • Dikkat: Cihazdan cihaza değişkenlik gösterebilecek şekilde bir hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Hata mesajını es geçmek için “Güç” düğmesine bir defa kısa süreli basın.
 • Karşımıza çıkan menüden “Wipe Data Factory Reset”e ulaşmamız gerekiyor. Bu ayarlamanın üzerine gelmek için Ses azaltma düğmesine basın.
 • Wipe Data Factory’i açmak için Ses arttırma tuşuna basın.
 • Çıkan pencereden “Yes, Delete All User Data” üzerine ses alçaltma düğmesi ile gelin.
 • “Yes,Delete All User Data” (Evet, Tüm kullanıcı verilerini sil)’i seçmek için Ses yükseltme tuşuna basın.
 • Uygulamamız gereken son bir işlem kaldı: “Reboot System Now”. yazısı üzerine gelin veya zaten üzerindeyse Ses arttırma’yı kullanarak M1’e hard reset atmayı başlatın.
 • Yapmamız gereken herşeyi yaptık. Sonraki işlemlerde cihazdaki tüm verilerek sıfırlanacak ve sistem yeniden başlatılacaktır.

Format esnasında dikkat edilmesi gerekenler:

Yukarıda da belirttiğimiz gibi format uzunluğu cihazdan cihaza değişiklik gösterebileceğinden sabırlı olun. Telefon yeniden başlatılıncaya ve arayüz ekranı açılıncaya dek bataryayı çıkarmayın veya üzerindeki fiziksel tuşlara dokunmayın.

Format atma ile ilgili yardım almak için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Casper Via M1 format atma – Video

Cihazınızdaki verileri temizlemeyi yukarıdaki adımların aynısı olan videolu anlatım yardımıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -