Ana SayfaNe nedir?Bulut teknolojisi nedir?

Bulut teknolojisi nedir?

- Advertisment -

Dijitalleşme günlük hayatımızın bir parçası haline geldi artık. Önümüzdeki günlerde daha çok göreceğimiz Bulut teknolojisi, bütçeli olması ve de hemen hemen her sektöre hitap etmesiyle öne çıkmakta. Bulut teknolojisi, bilgisayarınızın sabit diski yerine internet üzerinden veri ve programların depolanması ve bunlara erişilmesi anlamına geliyor. Yani bizim ihtiyacımız olan her türlü doküman ve dosyanın her yerden ulaşılabilir olmasını sağlıyor. Örneğin, öğretmenler ders içeriklerini, ödevleri Bulut’ta saklayabilmektedir. Yine aynı şekilde bir işletme ya da şirket müşteri datalarını bulutta tutabilmekte.

Özetle bulut teknolojisi için önemli olan şey sabit diskinizdir. Verileri depoladığınız da veya sabit sürücünüz de ki programları çalıştırmanıza yerel depolama denir. İhtiyacınız olan her şey elinizin altında olur, bu da bir bilgisayar veya yerel ağdaki diğer kişiler için verilerinize hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmeniz anlamına gelir. “Bulut Teknolojisi” kullanmanız için verilerinize veya programlarınıza internet üzerinden erişmeniz veya en azından bu verilerin internet üzerinde ki diğer bilgilerle eşlenmesi gerekir. Sonuç şu: Çevrimiçi bir bağlantı ile bulut teknolojisini her zaman, her yerde kullanılabilirsiniz.

Bulut Teknolojisinin En Büyük Avantajı

Dosya saklama ve dosyalara ulaşım gibi aksaklıkların ortadan kalkmasını sağlayan bulut teknolojisi, hayatımıza giren teknolojik yeniliklerin daha aktif ve verimli kullanılmasını mümkün kılıyor. Artık, sunum dosyalarının çantanızda, bilgisayarınızda veya harici bir diskte bulunmasına gerek yok. Bulut teknolojisi hizmetleri sayesinde, hiçbir cihaza bağımlı kalmadan istediğiniz doküman elinizin altında bulunuyor. Google Drive, bulut teknolojisinin en iyi örneklerinden birisi olarak gösterilebilir. Dosya ve veri kayıplarının ortadan kalkmasını sağlayan bulut teknolojisi, verilerinize kesintisiz olarak 7/24 her yerden ulaşabilmenizi sağlıyor. En önemlisi de maliyet tasarrufu sağlıyor. Herhangi bir cihaza bağımlı olmaması ise en büyük avantajı.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -