Ana SayfaBlackberryBlackberry Wifi Kurulumu

Blackberry Wifi Kurulumu

- Advertisment -

Bildiğiniz üzere Blackberry diğer cihazlara göre güvenliğe oldukça önem veriyor. Bu sıradan kullanıcılar için yük olduğu gibi şirketlerin ve diğer üst düzey kullanıcılar için oldukça önem taşıyor. Bu yüzdendir ki şirketlerin personellerine ve yöneticilerine bir telefon verecekleri zaman tercih sebebi Blackberry oluyor. Beyaz saraya girebilen tek markanın da Blackberry olduğu söylentiler arasında. Şu nokta da bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum, Blackberry Dünya’nın ve Ülkemizin karışık olduğu bu sıralar batma tehlikesi yaşamasının en büyük sebebi 128bit şifreleme özelliği. Blackberry’nin bu özelliği devletlerin özel görüşmelere erişmesine büyük engel teşkil ediyor ve bu özelliği kapatmasını isteyen başta Amerika olmak üzere tüm devletler Blackberry’e cephe almış durumda. Bu süreç nasıl sonuçlanır bilmemekle birlikte konu dışına çıkmadan Blackberry’nin wifi kurulumu özellikle sorun yaşadığımız Wi-fi şebekesine Protected güvenlik bağlantısı istemesi problemi üzerinde durmak istiyorum.

Öncelikle bir çoğunuzun hoşuna gitmeyeceği bir bilgi paylaşmak istiyorum. Blackberry’nin bir çok modelinde ve bazı işletim sistemi versiyonlarında eğer BİS (Blackberry İnternet Servisi) paketi tanımlı değilse Wifi bağlantısı kuramazsınız. Bis aboneliğinizi kullandığınız operatör ile görüşerek tanımlayabilirsiniz.  Eğer tüm anlatılanları yaptığınız halde wifi bağlantısı kuramıyor iseniz bilin ki problem BİS aboneliğidir. 

Eğer BİS aboneliğiniz varsa ya da wifi bağlantılarında BİS aboneliği istemeyen bir model kullanıyorsanız, ayarlardan wifi kurulum sihirbazına ya da ana ekran menülerinden bağlantıları yönet seçeneğine gelin.

Şebekeleri ara – Şebekeyi El İle Ekle – Push Düğmesi Kurulumu – Wi-Fi Seçenekleri menülerini göreceğiniz ekrana kadar ilerleyin. İşte bu noktada modeminizin özelliğine göre birden fazla yol izleyebilirsiniz. Öncelikle kolay olan yolu anlatacağım.

Öncelikle Şebekeleri Tara seçeneğine tıklayın, mevcut wi-fi ağlarının listelenmesini bekleyin.  Bağlanmak istediğiniz ağı seçin, şifre bölümüne eğer ağın bir şifresi varsa şifreyi girin ve bağlantıyı tamamlayın.

Bu noktada eğer sizden Protected Setup kurulumu isterse işler biraz değişik.

Protected Setup özelliklle ev ve iş yeri ortamında sizi korsan bağlantılardan korumak için icat edilmiş bir özellik. Modeminizde WPS olarak isimlendirilir. Eğer modeminizin WPS özelliği varsa ve aktifse Blackberry cihazınız bu özelliği kullanarak bağlantı yapmanızı tercih eder. Bu özelliğe bağlanmanın iki seçeneği vardır ancak bunu gereksiz bir ayrıntı olarak buluyorsanız modeminizin kontrol panelinden bu özelliği kapatabilirsiniz. Bunun için modeminizin kontrol paneline girin (bu adım modem markalarına göre değişiklik gösterebilir), Temel menüden WLAN seçeneklerine girin, WPS özelliğini deaktif hale getirin. WPS özelliğini kapattığınızda artık wi-fi bağlantınızı normal bir şekilde kurabilirsiniz.

blackberry Protected Setup wifi

Protected Setup kullanarak bağlanma

Blackberry wi-fi kurulumunu Protected Setup kullanarak yapmak istiyorsanız iki seçenekten bir tanesini seçmek durumundasınız. Bunlardan bir tanesi PİN kullanarak bağlanma diğeri ise Push Button Setup kullanarak bağlanma. Eğer normal bağlantı kurmaya çalıştığınızda sizden Protected Setup kurulumu istendiyse modeminiz PİN ile bağlanma tercihine ayarlanmıştır. Bu bağlantıyı tamamlamak için biraz önce bahsettiğimiz modeminizin kontrol panelinde ki WPS seçeneğine gidin. WPS seçeneklerinde PİN seçili ise Protected Setup kurulumunda Blackberry cihazınızın size verdiği pin kodunu o bölüme yazın ve kurulumu tamamlayın. Eğer Push Button Setup ile Wi-Fi kurulumu yapmak istiyorsanız modeminizin WPS tercihlerinde PBC seçeneği seçilmiş olmalı. Bu kurulumu tamamlamak için Blackberry’nizin wi-fi kurulumu menüsünden Push Düğmesi Kurulumu tercihini seçin, sizden modeminizin WPS butonuna basmanız istenecek. Size verilen süre zarfında modeminizdeki WPS ışığı yanana kadar WPS düğmesine basın. Eşleşme tamamlandığında interneti kullanabilirsiniz. 

Mümkün oldukça açıklayıcı olmaya çalıştım. Ama siz en güzeli modeminizin WPS özelliğini kapatarak doğrudan bağlanın. Blackberry wifi sorunları, hatası, bağlantı problemleri, internete bağlanmıyor sebepleri gibi problemler yaşıyorsanız facebook sayfamızdan ya da yorum olarak iletirseniz cevaplamaya çalışırız.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -