Ana SayfaNasıl yapılır?Android'de barkod nasıl okutulur? (QR Kod)

Android’de barkod nasıl okutulur? (QR Kod)

- Advertisment -

QR kodu, Denso Wave tarafından geliştirilen, 2 boyutlu barkod sistemidir. QR kodu Quick Response kelimelerinin kısaltması olup “Çabuk Tepki” anlamına gelmektedir. Web sitelerinde, kartvizitlerde ve diğer çeşitli alanlarda sıkça karşımıza çıkan QR kodları sayesinde şifrelenmiş bilgiye ulaşabilir ve gerekli işlemi yerine getirebiliriz.

QR kod ile neler yapılır?

Telefon kamerası aracılığıyla okutulan QR kodları sayesinde ilgili web adresine gitme, dosya indirme, fatura yatırma, fiyat bilgisi öğrenme, konum bilgisine bakma, iletişim bilgilerini görüntüleme, mail adresini öğrenme ve daha pek çok edinim gerçekleştirilebilir.

Android’de QR kod nasıl okutulur?

QR kodunu -barkodu- okutmak için Android cihazlar için geliştirilen QR kod okuyucu uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

  • Google Play Store’dan cihazınıza uyumlu ve özellikleri açısından ihtiyaçlarınızı karşılayan QR kod okuyucuyu indirin.
  • Android barkod okuyucu uygulamasını çalıştırın.
  • Kamera uygulaması devreye girecektir.
  • Kamera lensini QR kodunu okuyabilecek şekilde konumlandırın.

Hangi QR kod okuyucusunu indirebilirim?

Google Play uygulama mağazasında belki de 100’ün üzerinde QR reader mevcut. En iyi ve en kullanışlı QR uygulamasının özellikleri arasında ise tehlikeli sitelere ve sahtekarlığa karşı koruma yer alıyor. Bunun yanında QR kod geçmişini görüntüleme, hızlı Wi-fi erişimi desteği de indireceğiniz QR okuyucularda bulunmasını tavsiye ettiğimiz özellikler arasında.

Cihazınıza Antivirüs uygulamalarının yan araçlarından olan QR okuyucu indirebilirsiniz.

Uyarı:  Zararlı yazılım yerleştirilmiş olma ihtimaline karşın kaynağına güvenmediğiniz QR kodları okuturken dikkatli olmanızı öneriyoruz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -