Ana SayfaAndroidAndroid telefonlarda güvenli mod nedir, nasıl kapatılır?

Android telefonlarda güvenli mod nedir, nasıl kapatılır?

- Advertisment -

Akıllı telefonlar işletim sistemleri ile çalışmaya başladıktan sonra daha önce karşılaşmadığımız bazı problemler de karşımıza çıkabiliyor. Aslında problem olarak algıladığımız bazı özellikler telefonunuzun ve sizin güvenliğiniz için gerekli bazı teknik durumları içerebiliyor. Telefonlar için güvenli modda bunlardan bir tanesi

Güvenli mod nedir, kapatılır?

Burada ki yazımızda güvenli mod ile ilgili detaylı bilgiye zaten yer vermiştik. Bu sefer ki yazmızda yanlışlıkla açılan ve bu konuyla ilgili bilgi sahibi olmayan kullanıcılar için yabancı bir durum haline gelen güvenli moddan nasıl çıkılır ona yer vereceğiz.

Genelde Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlarda karşımıza çıkan güvenli mod özelliği aslında telefonunuzun perde arkası olarak tanımlanabilir. Bilgisayarlarda açtığımız yönetici olarak çalıştır moduna benzer bir mod. Bu sayede normalde kullanırken yaptığımız ya da yapacağımız bazı hataların önüne geçmek için bu mod genelde kapalı olarak gelir. Çünkü telefonda güvenli mod açıkken işletim sisteminin normalde ulaşamayacağımız dosyalara ve özelliklere ulaşırız.

Güvenli mod bir arıza mıdır ya da tehlikeli midir?

Güvenli mod açıkken genelde telefonunuzun sağ alt kısmında güvenli mod yazar. Bu, telefonunuzun bilerek ya da bilmeden güvenli moda geçirildiği anlamına gelir. Sadece açık olması riskli bir durum değildir ya da bir problem olarak algılanmamalıdır. Ancak güvenli mod nedir ve nasıl kapatılır konularına hakim olmayan biri cihaz bu durumdayken çok kullanmamalıdır. Çünkü güvenli modun kapatılmaması durumunda ya da bu moddan çıkış yapılmaması durumunda cihazın önemli bazı yazılımsal özelliklerine ve dosyalarına erişilebileceği unutulmamalıdır. Bu gibi durumlarda yapılacak yanlış bir işlem telefonunuza zarar verebilir.

Yazımızın devamında Android telefonlarda güvenli mod nasıl kapatılır ya da güvenli moddan nasıl çıkılır sorularının yanıtlarına yer vereceğiz. Bu ayarlar her telefon modeli için ayrı olacağı için tüm modellere maddeler halinde değinmeye çalışacağız.

Samsung güvenli mod nasıl kapatılır, güvenli moddan nasıl çıkılır?

Samsung S5, Samsung S6, Samsung S7 ve Samsung S7 edge gibi S serisi telefon modellerinde, Samsung J5, Samsung J7 ve J7 prime modellerinde ve Samsung Note serisi tüm modeller için güvenli moddan çıkma hemen hemen aynıdır. Sadece güvenli moda giren telefonun ne için bu moda geçiş yaptığına göre çıkış işlemi de değişiklik gösterebilir. O yüzden sırayla aşağıdaki yönlendirmeleri uygulayın.

Güvenli moddan çıkmak için öncelikle telefonunuzu yeniden başlatmatı deneyin. Telefonunuzun home tuşuna basılı tutun ve yeniden başlar seçeneğine dokunun. Telefounuzun yeniden başlatıldığında güvenli moddan çıkış yapacaktır. Eğer cihaz açılıp kapandığında güvenli mod devam ediyorsa bir sonraki yönlendirmeyi uygulayın.

Eğer Samsung akıllı telefonunuzu açıp kapatarak güvenli moddan çıkaramadıysanız bir de pilini çıkarmayı deneyin. Telefonunuz pili çıkmayan bir model ise bunun için maalesef fabrika ayarlarına geri dönmeniz gerekecektir. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika ayarlarına sıfırla

Bu işlemden sonra tüm dosyalarınızın silineceğini unutmayın. İşlemden önce önemli fotoğraf ve dosyalarınızı, kişilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

LG telefonlarda güvenli mod ve güvenli moddan çıkma

LG marka telefonlarda da güvenli mod diğer markalarda olduğu gibi aynı işe yarar. LG de güvenli mod diğer uygulamaların kapatılmasını ve sadece gerekli sistem dosyalarının çalışmasını sağlar. Bu sayede zararlı yazılımlardan zarar görmüş telefonun kullanımının devam edilmesine ya da sistem arızasının onarılmasına olanak tanır. LG telefonlarda güvenli mod kapatma ya da çıkış işlemi de diğer telefonlarda olduğu gibi oldukça basittir. Bunun için yapmanız gereken tek şey telefonunuzu kapatmak ve bir süre bekledikten sonra yeniden açmaktır. LG telefonunuzu açıp kapattınız ancak güvenli moddan çıkış gerçekleşmedi mi? İkinci aşamada telefonunuzun pilini çıkartın ve bir süre o şekilde bekleyin daha sonra yeniden açın.

Casper telefon modellerinde güvenli mod nasıl kapatılır?

Casper marka bir telefon kullanıyorsanız güvenli modu kapatma ya da güvenli moddan çıkma işlemi diğerlerinden biraz farklı. Casper güvenli modu kapatma işleminde yapmanız gereken telefonunuzu kapatmak ve yeniden başlatmak ancak bu işlemi biraz daha farklı yapıyoruz. Zira Casper modellerde telefonu direk kapatıp açmak telefonun yeniden güvenli modda açılmasına neden olabiliyor. Bunun için yapmamız gereken power yani açma kapama tuşuna bir uzun bir süre basılı tutmak. Casper logosu gelene kadar bu işleme devam edin daha sonra telefonu yeniden başlatın. Telefonunuz güvenli moddan çıkacaktır.

Sony güvenli moddan çıkma, güvenli modu kapatma nasıl yapılır?

Sony marka telefonunuzun güvenli moda girmesi yanlışlıkla olmamış olabilir. Diğer modellerde bu seçeneğe geçiş bir çok kez yanlış tuşa basmaktan ya da yanlışlıkla bir menüye girmekten kaynaklanabilir ancak Sony de güvenli mod problemi telefonda oluşmuş bir yazılımsal arızanın habercisi olabilir. Siz gene de telefonu açıp kapatarak güvenli moddan çıkış yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu şekilde çözemezseniz telefonunuza yazılım atmanız gerekebilir. Bununla ilgili aşağıdaki konumuzu inceleyebilirsiniz.

Android telefonlara problemine göre format atma

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -