Android Arama Kaydetme Çalışmıyor Sorunu| Çözüm

0

Google, Play Store’daki politikalarında aldığı yeni kararlar sonucunda arama kaydetme uygulamalarında kısıtlamaya gitti. Mart 2019’da faaliyete geçecek kararlar neticesinde gelen ve giden aramaları kaydetme özelliği artık aktif olmayacak. Her ne kadar bu mevcut kayıtları ve genel arama kayıtlarını kapsamayacak olsa da bundan sonraki kaydetmek istediğiniz görüşmeler ne yazık ki mümkün olmayacak.

Telefon görüşmelerini kaydetme uygulamalarının tümünü kapsayan bu yönetmelikle birlikte pek çok uygulamada arama kaydetme sorunları ortaya çıkacak. Google Play Store’da en çok kullanılan arama kaydetme uygulamalarının başında gelen ACR – Arama Kaydetme (Call Recorder) de hizmet veremeyecek uygulamalar arasında.

Uygulama geliştiricisi bu yönde çözüm üretmeye çalıştıklarını belirtiyor. Mart ayında ACR ücretsiz ve Pro sürümde pek çok gelişmiş özellik devre dışı kalacak. Örneğin dahili ve harici numaralar, rehbere göre arama kaydı yapma özellikleri, otomatik görüşme kaydetme, tüm görüşmeleri kayıt altına alma mevcut olmayacak. Google yönetimine bu yönetmeliğin etkinleşmemesi adına çok sayıda talep oluşturuldu, ancak firma bu kararından vazgeçecek gibi görünmüyor. (bkz: https://issuetracker.google.com/issues/117486314)

Arama kaydetme sorunu çözümü nedir?

Bu yönetmelik yalnızca Google Play Store’da olacağı için görüşmeyi kayıt altına alma araçları diğer uygulama mağazalarında hizmete girebilir. Huawei, Samsung ve diğer markaların kendine ait mağazalarından kullanıcılar uygulamaları indirmeye devam edebilir.

Bunun yanında ACR – Arama Kaydetme uygulaması yakın zamanda güncellenerek “ACR – Unchained” şeklinde isim değişikliğine gidecek. Uygulamanın Samsung ve Huawei mağazalarından indirilebileceği düşünülüyor. Uygulama izinlerinin kısıtlanmadığı bu mağazalardan indireceğiniz uygulamalar sayesinde tıpkı eskiden olduğu gibi arama kaydetme özelliğinden full olarak yararlanma hakkına sahip olabileceksiniz.

Bu kısıtlamalar Google Play Store’da meydana geldiğinden rootsuz cihazlarda kısıtlamaları kaldırmanız da arama kaydetme sorunu için çözüm olabilir. Kullanacağınız farklı uygulama mağazaları, arama kaydetme apk uygulama sürümleri problemi hiç yaşanmamış biçimde aşmanızı sağlayabilir.

Arama kaydetme Pro versiyonu alan kullanılacak ne yapacak?

Maalesef, bu geliştiricilerin dışında olan bir problem. Google’ın politikalarını değiştirmesi sonucunda işlevsiz hale gelen ücretli ve pro sürüm uygulamalara ödenen ücretlerin iadesinin söz konusu olması mümkün görünmüyor.

Google’ın arama kaydetme kısıtlaması hakkında aldığı kararlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Arama kaydetme sorunu için hangi çözümü uyguladınız? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Yanıt bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here