2G

- Advertisment -

2G, ikinci nesil kablosuz telefon teknolojisinin kısaltmasıdır. 2. Nesil 2G hücresel telekom ağları Finlandiya tarafından sağlanmıştır. 1G’ye kıyasla 2G’de konuşmalar dijital ortamda enkripte edilir ve telefon için data servisleri sayesinde konuşmanın yanı sıra SMS gönderme, resimli mesaj ve MMS gönderme özellikleri mevcuttur.

Analog veri yerine sayısal (dijital) verinin kullanıldığı 2G hizmetini ülkemizde Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom vermektedir. 2G bağlantısının kurulmasıyla veri akışı bir kanal üzerinden gerçekleştirilir ve böylece cihaz bir başkası tarafından dinlenemez.

2G’nin sunduğu avantajlar

Analog veriye son veren 2G teknolojisi beraberinde dijital veriyi getirmiş, daha iyi ses kalitesi ve daha büyük kapasite sunmuştur. Bunun yanında sesin ve gönderilen verilerin (SMS,MMS gibi) şifrelenmesi sağlamıştır.

Mobil cihazlarda internetle tanışmamıza rağmen GSM’in yani 2G’nin bağlantı hızı 9.6 kbps idi ve bu hemen herkes için yetersizdi. Bu probleme çözüm olarak HSCSD standardı çıkarılmış veri iletişim hızı 43.2 kbps’ye yükseltilmiştir.

Yaşanan şebeke sorunlarına ilişkin ise GPRS (2.5G) standardı çıkarılmış, ancak yetersizlikten ötürü EDGE (2.75G) teknolojisi oluşturulmuştur. EDGE ile 0.4MB’a kadar bağlantı hızı geliştirilmiştir.

Günümüz dünyasında kaydedilen gelişmeler neticesinde 2G kaderine bırakılmaya başlanmış, yerini daha güçlü bağlantı türü olan 3G’ye teslim etmiştir.

Dünya genelinde GSM şirketlerinin aldığı kararlara göre, 2G desteğinin 2025 yılına kadar kesileceği tahmin ediliyor.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -