Ana SayfaHaberlerWhatsApp'a Yeni Bir Şifreleme Özelliği

WhatsApp’a Yeni Bir Şifreleme Özelliği

- Advertisment -

Bir anlık mesajlaşma uygulaması olarak hizmet veren WhatsApp, şu ana kadar milyonlarca kullanıcıya ulaşmış durumda. Son derece pratik ve aynı zamanda güvenilir oluşuyla anlık mesajlaşma uygulamaları arasında kullanım açısından ilk sırada yer alıyor diyebiliriz.

Facebook tarafından satın alındıktan hemen sonra sürekli olarak yeni özelliklere kavuşan WhatsApp, kullanıcılarına son derece kaliteli bir hizmet sağlıyor. 6 Nisan 2016 tarihinde  Electronic Frontier Foundation tarafından gerçekleştirilen güvenlik karşılaştırmaları sonucu WhatsApp’ın güvenlik açısından 6 olumlu özelliği ve bir de olumsuz özelliği tespit edilmişti. Bu özellikler şu şekilde:

  • WhatsApp için kullanılan yazılımın yakın bir zamanda kaynak denetiminden geçmiş olması
  • WhatsApp kullanıcılarının iletişim esnasında birbirlerinin kimliklerine direk ulaşamıyor olması
  • Mesajların henüz iletişim esnasında otomatik olarak şifreleniyor olması
  • Mesajların WhatsApp çalışanlarının dahi ulaşamayacağı bir şekilde şifreleniyor olması
  • WhatsApp’ın güvenlik tasarımının gizli olarak tutulması, kamuoyuna tamamen sunulmaması ve böylece kullanıcıların iletişim gizliliğini daha profesyonel bir şekilde sağlayabilecek olmaları
  • Şifrenin çalınması ihtimaline karşı böyle bir durumda eski iletilerin ulaşılamayacak olması
  • WhatsApp tarafından kullanılan yazılımın bağımsız bir şekilde değerlendirilemiyor olması.

whatsapp şifreleme ile ilgili görsel sonucu

WhatsApp’ın Nisan 2016 tarihinde uçtan uca şifreleme özelliğine sahip olması, güveninirlik açısından son derece önemliydi. Yakın bir tarihte verilecek güncelleme ile birlikte her sohbetin uygulama içerisinde ayrı ayrı şifrelenmesi gündemde. Bu sayede kullanıcılar uygulama içerisinde yer alan sohbet geçmişine kendi belirledikleri bir şifreyle girebilecekler. WhatsApp bu hamlesiyle iletişim gizliliği konusunda başarılı adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -