Ana SayfaHaberlerSpaceX, Starship Roketini 2024 Yılında En Az Dokuz Kez Fırlatmayı Hedefliyor

SpaceX, Starship Roketini 2024 Yılında En Az Dokuz Kez Fırlatmayı Hedefliyor

- Advertisment -

SpaceX, bu yıl Starship roketini en az dokuz kez fırlatmak için izin talep ediyor. Şirketin CEO’su Elon Musk, Starship’in üç hafta içinde yeniden uçabileceğini belirtiyor.

Teksas’taki Starbase tesisi, 2024’te ilk Starship fırlatışına doğru ilerliyor ve aynı zamanda fırlatma sıklığını artırmak için düzenleyici kurumlarla işbirliği yapıyor. Federal Havacılık İdaresi Ticari Uzay Taşımacılığı yöneticisi Kelvin Coleman, SpaceX ile işbirliği içinde olduklarını ve Starship’in fırlatma onayını kolaylaştırmak için çalıştıklarını belirtiyor.

SpaceX’in hedefi, 2024 yılında Starship’i en az dokuz kez fırlatmak. FAA, SpaceX’in geliştirme sürecini hızlandırmak için şirketle işbirliği yapıyor ve sürekli iletişim halindeler. NASA’nın Artemis Ay görevleri için Starship’i seçmiş olması ve 2,9 milyar dolarlık sözleşme imzalaması da bu hedefin gerçekleşmesine katkı sağlıyor.

Starship, şimdiye kadar iki kez fırlatıldı ve üçüncü fırlatma Mart ayı içinde hedefleniyor. İlk fırlatmada roket başarılı olmasına rağmen fırlatma sahası ciddi hasar gördü, ikinci fırlatmada ise Starship hedeflere ulaşamadı. Ancak Elon Musk, üçüncü fırlatma denemesinin Mart başında gerçekleşeceğini ve Starship’in yörüngeye ulaşma olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -