Siri nasıl kapatılır?

Siri kapatma ve açma
-sponsor-

Apple tarafından birkaç sene önce geliştirilen ses asistanı kullanıcıların temel düzeyde eylemleri gerçekleştirmelerini sağlıyor. Eller serbest modunda arama, randevu alma, webde arama yapma ve çok daha fazlası Siri ile mümkün. Siri yardımcı uygulama olarak bilinmekle beraber, ilk asistan uygulamasını Apple çıkarmıştır.

Günümüzde tüm iPhone ve iPad modellerinde Siri aktif olarak kullanılabilir durumda. Siri her geçen gün gelişiyor. Kişilerin farklı aramalar yapmalarına, özelleştirmelere ve diğer çeşitli işlemlere imkan tanıyor.

Peki Siri bize hitap etmiyorsa ve ses asistanından yararlanmak istemiyorsak ne yapmamız gerekiyor? Kimi rapor edilen verilere göre Siri’nin iPhone şarjını hızlı tükettiği iddia ediliyor. Kimisinde ise kullanıcılar gizlilik ihlalinin olmasından dolayı endişe duyuyor. Bu noktada Siri’yi kapatmak kabul edilebilir görünüyor. Siz de bu görüşlere sahipseniz rehberimizden yararlanarak Siri kapatma işlemini gerçekleştirebilir, kısa sürede Siri’yi devre dışı bırakabilirsiniz.

iPhone ve iPad için diğer sorunlara ve ayarlara göz atmak için iOS ayarları başlığına göz atın. Yaşadığınız iPhone sorunları hakkında destek talebi oluşturmak ve yanıt almak için soru cevap bölümünü kullanın.

Siri neden aktif?

Akıllarda şu soru olabilir: “Siri neden aktif? Ve neden sürekli açık?”. Apple bu noktada kullanıcı deneyimini arttırmayı ve tüm işlemlerin kısa sürede gerçekleştirilmesini amaçlar. Aktif iPhone ve iPhone sayısının yüz milyonlarla ifade edildiği şu zamanda Siri’ye talep oldukça fazladır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Siri ile yalnızca sesinizi kullanarak temel görevleri yerine getirmek mümkün. Eğer telefona dokunamıyorsanız, telefona konuşarak da istenilen işlemler gerçekleştirilebilir. Örneğin: “Hey Siri, Annemi ara”, “Hey Siri, bana A tarihinde bir randevu ayarla” şeklinde komut vermeniz mümkün. Siri’yi kullandığınız müddetçe menülerde gezinmek veya tuşlara basmak zorunda kalmazsınız.

Elbette diğer asistanlar gibi Siri de harika bir biçimde karşımıza çıkmıyor. Sürekli olarak bir gelişim halinde. Kullanıcılardan topladığı verilerle ilerleyen yazılım günden güne daha iyi hizmet vermeyi amaçlıyor. Sesleri yanlış algılaması, kütüphanesinde bazı kelimelerin bulunmaması ve işlevlerinin kısıtlı olması Siri’yi hala basit kılıyor.

Siri nasıl kapatılır?

Siri’yi devre dışı bırakmak için takip etmeniz gereken adımlar oldukça basit. Bunun için:

  • Ayarlar > Siri ve Arama seçeneğine gidin.
  • “Hey Siri” seçeneğine gidin.
  • Siri için yan tuşa basın.
  • Bunu yaptığınızda siri kapatma seçeneği çıkacaktır.
  • Siri’yi kapat’a basın.

Siri tekrar nasıl açılır?

Siri’yi kapatmak kolay bir işlemken tekrar aktifleştirmek için izlemeniz gereken adımlar biraz daha karmaşık görünüyor.

  • Ayarlar > Siri ve Arama’ya gidin.
  • Siri kurulumunu gerçekleştirin.
  • Ekranda çıkan talimatları uygulayın.

Siri başlatma sorunu, Siri hatası ve diğer ilgili Siri problemlerini yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz