Selfie nedir? Nasıl çekilir?

-sponsor-

Selfie nedir?

Türkçe karşılığı Özçekim olarak belirlenen Selfie kelimesi kişinin telefonun ön kamerasıyla kendi fotoğrafını çekmesi olarak tanımlanabilir. Genellikle iPhone kullanıcılarının kamerasının daha kaliteli olması ve Retrica uygulamasının ilk olarak iOS işletim sisteminde belirmesi Selfie’yi iPhone’da daha cazip hale getirmiştir.

Ayrıca  Selfie kelimesi 2013 yılında Oxford Üniversitesi tarafından seçilmiş ve TDK’da özçekim olarak karşılık bulmuştur.

selfie-nedir-nasil-cekilir-ne-demek--5

Selfie nasıl ortaya çıktı?

Aslında Selfie olayına ülkemizdeki apaçilerden, ergenlerden ve saçını başını acayip şekillere sokup ayna karşısında fotoğraf çektirenlerden aşinaydık fakat Amerika’daki bir sporcunun arkadaşlarıyla ve taraftarla Selfie fotoğraf çekmesinden dolayı ve Amerika’nın trend yaratma her zaman üstün olmasından dolayı Selfie’yi Amerika’nın ortaya çıkardığını düşündük. Halbuki işin aslı hiç böyle değildi.

Apaçileri ve ergen arkadaşlarımızı geçtim Selfie’nin öncüsü Kadir İnanır’dır. Hadi canım sende. Sallama ulan Zühtü diyenler için ise aşağıdaki videoyu bu arkadaşlarımıza takdim ediyorum.


selfie-ilk-tarihte-kadir-inanir

 Selfie fotoğraf nasıl çekilir?

Özçekim yapabilmeniz için doğaüstü yeteneklere sahip olmanız gerekmiyor. İster bireysel isterseniz yanınıza topladığınız 3-5 arkadaşınızla bu işlemi oldukça kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. Telefonunuzda ön kamera bulunması da gerekmiyor. Olsa daha iyi olur ancak arka kamera ile de bunu pek ala yapabilmeniz mümkün.

Selfie çekmek için öncelikli olarak kamera ile aranızda 60 cm ya da buna yakın bir mesafe bırakmanız gerekiyor. Aslında mesafeye ölçmeye de gerek yok. Buna kolumuz karar veriyor. Telefonumuzu tepeden, karşıdan, alttan, sağdan, soldan.. hangisini istersek… görecek şekilde kendimizi poz vermeye ayarlıyoruz ve deklanşöre basıyoruz. Tabii gülümsemeyi de unutmuyoruz. Arkadaşlarımız da selfie içerisinde yer alıyorsa onların da gülümsemesi, hiç yoktan tebessüm etmesi şart.

selfie-nedir-nasil-cekilir-ne-demek-

    Selfie nasıl yapılır?

Google’da en popüler aratmalardan biri olan Selfie nasıl yapılır? kadar saçma bir soru olamaz. Selfie kelimesinin kökenine bakacak olursak Self parçasına odaklanmamız herşeyi açıklamaya yetiyor. Self kendi anlamına geliyor. Kendimiz nasıl yapılır? şeklinde de tercüme ediliyor. Söylemiştim saçma diye.

selfie-nedir-nasil-cekilir-ne-demek-2

Kaynak: Renklist

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz