Ana SayfaAppleDikkat! iPhonelar'da o özelliğe güvenmeyin: Güvenlik araştırmacıları uyarıyor!

Dikkat! iPhonelar’da o özelliğe güvenmeyin: Güvenlik araştırmacıları uyarıyor!

- Advertisment -

iOS 16’nın güvenlik özelliklerinden biri olarak tanıtılan Kilit Modu, yüksek profilli bireyleri siber saldırılardan korumak amacıyla geliştirilmiş olsa da yapılan araştırmalar bu özelliğin beklenen güvenliği sağlamadığını ortaya koydu.

Kilit Modu, hedefli saldırı riski taşıyan kişilere yönelik özel bir koruma önlemi olarak tanıtıldı. Ancak, Jamf Tehdit Laboratuvarları’ndaki araştırmacılar bu modun manipüle edilebileceğini gösteren bir teknik geliştirdi. Bu manipülasyon kullanıcıya yanıltıcı bir güvenlik hissiyatı verebilecek sahte uyarıları içeriyor.

Kullanıcılar Kilit Modu’na geçtiklerinde cihazlarını yeniden başlatmalılar ancak Jamf’un keşfettiği teknik bu işlem sonrasında Safari tarayıcısının beklenen güvenlik önlemlerini sağlamadığını gösteriyor. Araştırmacılar bu durumun cihazın kötü amaçlı yazılımlarla bulaşmış olması gerektiğini belirtiyorlar.

Jamf’un bulgularına göre Kilit Modu kötü amaçlı yazılımları tespit edip sistemden kaldıran anti-malware yazılımları gibi davranmıyor. Bunun yerine sadece saldırganın potansiyel giriş noktalarını sınırlayarak çalışıyor.

Bu gelişme iOS 16 kullanıcılarının güvenliklerini değerlendirmeleri ve Kilit Modu’nun sınırlamalarını anlamaları için önemli bir uyarı niteliği taşıyor. Yüksek profilli bireyler ve hassas bilgilere sahip olanlar ek güvenlik önlemleri almak konusunda dikkatli olmalıdır. Apple, Kilit Modu’nun yüksek riskli kullanıcılar için tasarlandığını belirtse de bu durumun geniş kullanıcı kitlesini de etkileyebileceği unutulmamalıdır.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -