Ana SayfaAppleiPhone X şarj olurken ısınma sorunu ve çözümler

iPhone X şarj olurken ısınma sorunu ve çözümler

- Advertisment -

Apple’ın iPhone’un 10. yılı şerefine piyasaya çıkarmış olduğu iPhone X modeli dünyada ve Türkiye’de büyük ilgi görüyor. Apple’ın ilk çerçevesiz ekranlı akıllı telefonu olarak bilinen iPhone X kullanıcısı ülkemizde bir hayli fazla. Yüksek kapasitede özellikleri ve zarif tasarımı ile ön plana çıkan cihaz hayatımızı pek çok noktada kolay hale getiriyor.

iPhone X, genellikle kullanıcıları memnun eden işlevler ve özellikler sunsa da kimi zaman sorunlar da meydana gelebiliyor. Bu sorunlardan başlıcası iPhone X şarj olurken meydana gelen ısınma sorunudur. Bahsedilen problem yalnızca iPhone’a özgü değildir ve neredeyse tüm modellerde karşılaşacağımız bir sorun olabilir. Buna karşılık alabileceğimiz bazı önlemler bulunmaktadır. iPhone X’in şarj sırasında ısınmasını engellemek için mevcut çözümler yazımızda.

iPhone X ısınma – yazılım sorunu

Apple’ın bir başka ürünü iOS’tur. Telefonun temel çekirdeği olan iOS, işletim sistemi olarak bilinir. Uygulamaları çalıştırmak, internete girmek ve diğer çeşitli işlemleri gerçekleştirmek iOS ile alakalı bir durumdur. Bunun yanında donanımlar arası kontrol iOS ile sağlanabilir. Bu noktada iOS’ta hataların ve açıkların olması cihazda ısınma sorununa yol açabilir.

Yazılımdan kaynaklı iPhone X aşırı ısınma sorununu çözmek için yapılması gereken güncellemedir. Resmi kaynaklardan da yapılan tavsiyelerde iOS’u bir üst versiyona taşımak yani güncelleme yapmak problemin giderilmesi için mantıklı bir adımdır.

İlginizi çekebilir: iPhone ve iOS ayarları

iPhone X – şarj esnasında oyun

Pek çok yazımızda vurguladığımız gibi oyunlar telefonda fazla yer kaplayabilen uygulamalardır. Oyunların çalıştırılması yüksek oranda grafik kartı, işlemci ve RAM kullanımı anlamına gelir. Bu da cihazın ısınmasına yol açar.

Benzer şekilde telefonu şarj ederken kullanmak cihaz sıcaklığında artışa sebep olur. Telefonun hem şarj olması hem de oyun oynamak sıcaklığın daha hızlı artmasına ve iPhone X’in hasar görmesine yol açabilir.

Oldukça düşük bir ihtimal olsa da batarya patlamalarının temel sebeplerinden biri şarj esnasında kullanımdır. Bu noktada kullanıcılara daha dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.

iPhone X – kılıf kullanımı

Akıllı telefonların kılıf ile kullanımı ısınma sorununa yol açabilir. Hali hazırda ısınan telefonun kılıf ve koruyucularla kaplanmış olması ısının dışarı atımını güç hale getirir. Bu noktada yapılması gereken, eğer aşırı ısınma meydana geliyorsa kılıf kullanımını sona erdirmektir.

iPhone X için kılıf kullanma zorunluluğu hissediyorsanız, kılıf türünü göz önünde bulundurun. En çok ısınmaya yol açan kap türü plastiktir. Bunun yerine deri ve diğer uygun türleri tercih etmeniz gerekebilir.

Güneş ışığına maruz kalmak

iPhone X’i güneş altında bırakmamak veya yüksek sıcaklık ortamından uzak tutmak hepimizin bileceği bir önlemdir. Ancak yine de aklınızın bir köşesinde bulunmasını isteriz.

Bunun yanında cihaz belirli aralıktaki sıcaklıkta daha performanslı çalışır. Yüksek sıcaklık cihaza zarar verebileceği gibi cihaz aşırı düşük sıcaklık ortamda da tutulmamalı.

Gereksiz hizmetlerin kontrolü

iPhone X’in arka planında çalışan pek çok uygulama ve servis bulunmaktadır. Uygulamalar kullanıcı tarafından açık bırakıldığından bekleme modunda kalır. Ancak hizmetler ve servisler sürekli aktif durumda olabilir. Bu durum da donanımın daha fazla kullanımı ve telefonun ısınması anlamına gelir.

iPhone X’in ısınma sorununu çözmek için atılması gereken adımlardan biri, gereksiz servisleri devre dışı bırakmaktır. Bu servisler uygumalardan kaynaklı olacağı gibi telefonda ön yüklü olarak gelen araçlarla ilgili olabilir. Bluetooth, hücresel veri, kablosuz ağ, NFC vb. araçları kullanmıyorsanız devre dışı bırakın.

Arka plan uygulamalarının denetimi

iPhone X uygulamalar arası geçişe izin vermektedir. Bir uygulamaya gittiğinizde bir önceki bekleme modunda kalır. Ancak arka planda çok sayıda uygulamayı açık tutmak güç tüketiminden dolayı cihazda kısmi ölçüde ısınmaya yol açabilir.

Son uygulamaları başlatın ve hali hazırda kullanmadıklarınızı kaldırın. Ayrıca iPhone X sıcaklığını düşürmek için Ayarlar > Genel > Arkaplan Uygulama Yenileme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

iPhone X ısınma – özensiz kullanım

Pek çok noktada suçu firmaya veya telefona atabiliyoruz. Ancak iPhone X sıcaklık artışında bizden kaynaklı nedenler olabilir. Bu noktada yapılması gereken cihaz kullanımındaki işlemlere dikkat etmektir.

Örneğin: Ziyaret edilen siteler konusunda kullanıcı dikkatli olmalıdır. Telefona bulaşan virüs ve çeşitli kötü amaçlı yazılımlar kontrolsüz kullanıma yol açabilir. Bu da ısınma sorunu adı altında karşınıza çıkabilir.

Ayarları sıfırlama

iPhone X’i formatlamak, ısınma problemini gidermek adına başvurmanız gereken son adım olabilir. Çünkü format işlemi cihaz içerisindeki tüm verilerin silinmesi anlamına gelir. Pek çok kullanıcı tarafından uğraştırıcı bir yöntem olarak görülmektedir.

Fakat fabrika ayarlarına döndürme işlemi verilerin yanında tüm ayarların da silinmesidir. Resetleme cihazın ilk günkü haline döndürülmesidir. Bu noktada tüm ayarların başa alınması iPhone X performansını arttırır. Buna bağlı olarak ısınma sorunu giderilebilir.

Donanımsal sorunlar

iPhone X ekranın altında telefonun çalışmasını ve istenen görüntüyü sunmayı sağlayan pek çok parça bulunur. Bunlar arasındaki uyumsuzluk cihazda ısınmaya neden olabilir. Ancak bu nadiren rapor edilen durumlar arasındadır.

Telefonun parçadan kaynaklı olarak ısındığını düşünüyorsanız yapmanız gereken teknik servise başvurmaktır. Bu noktada Apple geniş ağlı bir desteğe sahiptir. Apple’ın destek sayfasını ziyaret etmek ve operatör ile görüşme sağlamak problem hakkında detaylı bilgi almanızı sağlayabilir.

Telefonun kendi kendine kapanması

iPhone X üzerinde ısı sensörü bulunmaktadır. Bu sensör telefonun kendi güvenliğini sağlaması açısından gereklidir. Cihaz sıcaklığa göre kendini ayarlar ve buna göre performans gösterir.

Bunun yanında telefonun aşırı ısınması ihtimaline karşı cihaz kendini koruma alır. Sonucunda kendi kendini kapatır. Telefonun hasar görmesi, bozulması ve donanım parçalarının yanması gibi olası senaryolara karşı gereklidir.

Bataryanın hasar görmesi

iPhone X, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitedeki bir pille gelmektedir. Ancak telefonun şarjda kullanımı veya fiziksel hasar görmesi cihazın çalışmasında değişikliğe yol açabilir. Genellikle bu sorun şarj sırasında oyun oynamaktan ve telefonun yere düşmesinden kaynaklıdır.

Yapılması gereken ilk tespit oyun oynamadan kullanımın sonuçlarıdır. İkincisi ise teknik servisin bilgisinin alınmasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Apple’dan destek almak son derece yararlı olacaktır.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -