Ana SayfaAppleiPhone Serisi Neden Hafıza Kartı Desteklemiyor?

iPhone Serisi Neden Hafıza Kartı Desteklemiyor?

- Advertisment -

Geçmişten günümüze doğru bakıldığında kullandığımız mobil cihazların giderek daha fazla kapasiteye sahip olduklarını görüyoruz. Bu durum teknolojinin bizlere sunduğu en önemli avantajlar arasında bulunuyor. Depolama birimlerinde görülen artış ve değişim sürecinin oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz.

Mobil teknolojinin ilk yıllarında herhangi bir hafıza kartı üretilmemişti. Cihazların kendi kapasiteleri oldukça düşük bir seviyede bulunuyordu. 2000’li yıllardan sonra ortaya çıkan Symbian işletim sistemine sahip olan cihazların üretimleri ile kapasiteleri de artmaya başladı. Bu durumun daha yüksek hafızaya ihtiyaç duyulmasını sağladığı rahatlıkla söylenebilir. Müzik çalar ve kamera gibi ek özelliklere sahip olan cihazlarla birlikte hafıza kartları da artık net bir mobil ihtiyaç haline gelmişti.

İçerisinde olduğumuz yıllarda iOS, Android ve Windows gibi mobil işletim sistemine sahip cihazları kullanıyoruz. Bu işletim sistemleri daha yüksek kapasiteli cihazlar için tasarlanmış durumda. Bazı akıllı telefonlarda hafıza kartı yer almazken bazılarında ise hala hafıza kartı yuvası yer alıyor. Bu durumun birçok kullanıcı tarafından merak edildiğini söyleyebiliriz. Özellikle Apple kullanıcıları tarafından sık bir şekilde dile getirilen bu durum oldukça önemli bir ayrıntı olarak değerlendirilebilir. iPhone serilerinde hiçbir şekilde hafıza kartı kullanılamıyor olması birçok soruyu beraberinde getirmişti. Bu durum öncelikle iPhone serisinin yazılımı ile alakalı. iPhone cihazı ile bir işlem yaparken üst bellek kullanılıyor. Üst belleğin kullanımı sayesinde cihaz bu işlemi oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde yerine getiriyor. Ancak hafıza kartının kullanılıyor olması durumunda üst bellek yerine hafıza kartı ile ilgili bir işlemin gerçekleşme ihtimali olacaktı. Bu durum cihazın hızını olumsuz bir şekilde etkiliyor. iPhone serisinde hafıza kartının yer almıyor olması kullanıcıları mağdur eden bir gelişme olarak değerlendirilmiyor. Bu durum cihazların kendi kapasitelerinin yeterince yüksek olmasından kaynaklanıyor. Çoğu iPhone kullanıcısının bu durumdan şikayetçi olmadığını söylemek doğru bir yaklaşım olur. iPhone serisinin micro SD kart desteğinden yoksun olması aynı zamanda Apple’ın kapalılık politikasının bir sonucu olarak değerlendirilmeli. Özellikle Appstore kullanımının yaygınlaşması ve daha fazla kullanılması için gerekli görülen bu durum Apple’ın şu ana kadar gerçekleştirmiş olduğu en doğru hamleler arasında yer alıyor. Apple tarafından üretilen mobil cihazlarda hafıza kartının yer alıyor olması durumunda kullanıcılar, iOS işletim sistemine uyumlu programları Appstore’dan indirmek yerine hafıza kartına yüklemeyi tercih edebilirdi. Apple bu ihtimalin önüne geçebilmek amacıyla iPhone serisi için micro SD kart seçeneğini rafa kaldırdı. Bu durum hem iPhone’un daha kaliteli bir şekilde kullanılması hem de şirketin çıkarları gereği oldukça başarılı bir şirket politikası olarak değerlendirilebilir.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -