iOS 8.0’in özellikleri

-sponsor-

iphone-ios-8-ne-zaman

Apple’ın işletim sistemi iOS güncellendi ve güncel sürümü olan 8.0 versiyonu WWDC 2014 kongresinde tanıtıldı. Bugün Apple’in Ceo’su Tim Cook tarafından tanıtılan iPhone ve iPad marka ürünlerinizde görebileceğiniz yeniliklere eski versiyon olan iOS 7.1’in üzerine eklenen yeniiklere dilerseniz göz atalım.

  Bildirimler

Apple iPhone ve iPad’lerinizde gelen bildirimlere artık daha hızlı bakmanız yeni işletim sistemi versiyon sayesinde mümkün hale geldi. Facebook, Whatsapp veya Twitter’dan (Tüm uygulamalardan) gelen bildirimlere bulunduğunuz uygulamayı kapatmadan bakmanız ve cevap verebileceksiniz.

E-Posta

E-Posta uygulamasını kullanırken, yine bildirimlerde olduğu gibi uygulamadan ayrılmaksızın takviminize yeni etkinlikler etkileyebilecek, daha kolay erişimle iPhone’un tadını çıkarabileceksiniz. Ayrıca e-postalarınızı sürükleme işlemiyle işaretleyebilir ya da çöpe gönderebilirsiniz.

Favori Kişiler

Telefonunuzda ve tabletinizde favori olarak seçtiğiniz kişi ya da kişilere artık erişmeniz daha kolay. Çalışan uygulamalar kısmına gelin, ve sevdiğiniz arkadaşlarınızla, ailenizdeki bireylerle daha kolay iletişime geçin. Uygulamadan  kişileri aramak yerine otomatik karşınıza çıkacak favori kişi sayesinde artık telefonunuzda daha hızlı ulaşın.

QuickType

iPhone git gide zekileşiyor. Telefonunuzda tabletinizde tuş takımından yaptığınız aramalara artık daha fazla hız katabileceksiniz. Şuanda sadece 14 dilde hizmet veren QuickType fonksiyonu yakın zamanda Türkçe dilinde de karşımıza çıkacak ve arama yaparken size verilen tahmini kelime önerilerinden yararlanıp daha kolay arama yapabileceksiniz.

 

Tap to Talk

Henüz Türkçe dilinde kullanılamayan bu özellik sayesinde konuşarak mesaj gönderebileceksiniz. Mesaj yazmaya müsait olmadığınız zamanlarda sesinizle karşı tarafa mesaj göndermenizi sağlayan bu yeni işlev sayesinde iPhone’u biraz daha fazla seveceksiniz. Türkçe dilinin Tap to Talk’a ne zaman ekleneceği ise bilinmiyor. Tap to talk ile sadece ses çevirili mesaj değil video mesajı da gönderebileceksiniz. Mesajların ise kendini yok edebilme özelliği bulunuyor. (Opsiyonel.)

 Çocuklara Güvenlik

Çocukların satın aldığı uygulamalar zamanında Apple’ın başını bir hayli ağrıtmış ve Apple’a tazminat ödemek zorunda bırakmıştı. Yeni gelen Family-Share kiti sayesinde çocukların uygulama satın alması ve güvenliği açısından bilmediği uygulamalara yönelmesi bir hayli zorlaşacak. FamilyShare özelliğinde uygulama satın alabilecek kişileri belirleyerek başka kimliklerin telefonunuza uygulama indirmesinin önüne geçebileceksiniz.

 Ortak Erişim

Apple ürünlerinde, iPhone ve iPad tabletlerinizde satın aldığınız uygulamalara artık ortak olarak ulaşabileceksiniz. Bunun yanında oluşturduğunuz fotoğraf  albümlerine tüm cihazlardan ortak olarak ulaşabileceksiniz. iCloud ile fotoğrafların tüm telefon, bilgisayar ve tabletlerden görüntülenebilecek. Albüm içerisinde ise zaman,yeni ve albüm ismi gibi başlıklar altında arama yapabileceksiniz.

 iCloud

iCloud sayesinde Google Drive, yandex disk ve diğer depolama alanlarına ihtiyacınız kalmayacak. Size 5 gb’a kadar ücretsiz fotoğraf depolama alanı sunan iCloud sayesinde sanal flash belleğinizi oluşturabileceksiniz. Eğer 5 gb’un size yetmeyeceğini düşünüyorsanız 20 GB alan için 1 dolar, 200 GB depolama alanı için ise aylık 4 dolar ödeyerek daha büyük alanlara sahip olabileceksiniz.

Shazam ile Siri birleşti

Shazam ile Siri birleşti. Artık siri uygulaması sayesinde dinlediğiniz şarkının ve izlediğiniz programın ismini öğrenebileceksiniz. Kendini aşırı derecede özerkleştiren Apple firmasının shazam destekli bu özelliği sizi çok mutlu edecek.

 Apple Store

Apple’ın sanal dükkanı Applestore’da uygulama geliştiricilerin videolarını tanıtan kısa videolar eklenebilecek. Bunun yanında mağazada yaptığınız aramalarda size daha yardımcı olabilecek uygulamalar ”Editörün Seçimi” başlığı altında tanıtılacak.

Testflight

Apple tarafından satın alınan daha iyi uygulamalar geliştirilmesini sağlayan ve uygulama geliştiricilerin gözdesi olan Testflight’ın beta sürümü ilk kez karşımıza çıkacak. Memnuniyet ölçmek ve hataların giderilmesi adına gelen Testflight’ın test versiyonu beğeni kazanabilir.

Api

Applestore’un yeni Yazılım Geliştirme kiti (SDK) bizlere 4000 yeni uygulama programlama arayüzü(API) sunacak.

Grup Mesaj Özelliği

Whatsapp’ı bir hayli sinirlendirecek bu özellik sayesinde yeni oluşturduğunuz gruplarda arkadaşlarınızla mesajlaşabilecek, sadece istenen kişilerin barınabileceği ve engellemenin de mevcut olduğu bu uygulamada sınırsız sohbet imkanına sahip olacaksınız.

iOS’u hangi modeller için indirebilirim?

Apple’ın bugün tanıttığı iOS 8.0 sürümünü iPhone 4s, iPhone 5s, iPhone Touch, iPad 2, iPad Retina Ekran, iPad air, iPad mini, iPad mini retina için indirebilirsiniz.

iOS nasıl güncellenir?

1- iPhone veya iPad’inizi güncelleme yapmadan önce iCloud veya iTunes’e veri kaybının olmaması ve geçmişe dönebilmeniz adına yedekleyin. Güncellemenin boyutuna göre telefonunuzdaki kapasiteyi kontrol edin.

2- Güncelleme uzun sürebileceğinden telefonunuzu sarja takın.

3- Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne gelin,  ”İndir ve Yükle”ye dokunun.

4- Yüklenme tamamlandıktan sonra, yazılım güncellenerek telefon yeniden başlatılsın mı önerisine karşılık ”Yükle” seçeneğine dokunulur ve güncelleme işlemi tamamlanır.

 

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz