Ana SayfaNasıl yapılır?iOS 12'den iOS 11.4.1'e nasıl dönülür?

iOS 12’den iOS 11.4.1’e nasıl dönülür?

- Advertisment -

Geçtiğimiz günlerde iOS 12 sürümü yayımlandı. Çıkardığı iki yeni modelin hemen ardından yayımladığı iOS 12 sürümü beraberinde pek çok yeni özellik getirdi, ancak kimileri için de hayal kırıklığı oldu diyebiliriz. Kullanıcılar iOS 12’de bazı uygulamaların çalışmadığı, oyun durma problemlerinin ve çeşitli diğer durumların gerçekleştiğini rapor ediyor. Eğer siz de bu grupta yer alıyorsanız buna çözüm olarak iOS 12 sürümü iOS 11.4.1 sürüme sınırlı bir süre için düşürebilirsiniz. iOS 12’den iOS 11.4.1’e nasıl dönüldüğünü öğrenmek için aşağıdaki uyarıları okuyun ve adımları takip edin.

Uyarı: iPhone’da iOS 12’den iOS 11’e sürüm düşürmede bazı riskler bulunmaktadır. Verilerinizin kaybolma ihtimali vardır. Eğer iOS cihazı yedeğiniz yoksa dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. Ek olarak iOS 12 ile alınan yedekleme iOS 11’i başlatmıyor. Eğer hiçbir iOS 11 yedeğiniz yoksa zorunlu olarak kuruluma yönlendirileceksiniz ve sürüm düşürme tüm dosyaların silinmesiyle sonuçlanacaktır.

iOS 12’den iOS 11’e düşürmek için gereksinimler

iOS 12’den iOS 11 versiyonuna geçmek istiyorsanız ihtiyaçlarınız şunlar olacaktır:

 • MAC veya Windows bilgisayar, (iTunes son sürüm yüklü olmalıdır.)
 • İnternet bağlantısı,
 • USB kablo,
 • iOS 11.4.1 IPSW yazılım dosyası
 • iOS 11.4.1, ve iOS 12’den yedek

Yedekleme hakkında önemli not: Cihazınızda iOS 11 yüklüyken yedek almış olmanız gerekir. iOS 12 yedeği iOS 11.4.1 yüklü cihaza yüklenemez. Eğer iPhone veya iPad’de iOS 12 yüklüyse tüm dosyalarınızın silineceğini ve cihazın sıfırlanacağını kabul etmiş sayılırsınız.  Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa versiyon düşürmekten vazgeçin.

iOS 11.4.1 imzalama statüsü: Cihazın versiyonunu iOS 12’den iOS 11.4.1’e düşürmek çok uzun sürmeyecek. Apple bir süre boyunca iOS 11.4.1 imzalama işlemini sağlayacağı için ineal.me adresinden versiyon düşürmenin uygun olup olmadığını kontrol edin.

iOS 12 nasıl düşürülür?

Bir şeylerin ters gitmesi durumunda, iPhone veya iPad’i yedekl almak durumunda kalabilirsiniz. Eğer iOS 11.4.1 yedeğiniz varsa, yeniden yedek almanıza gerek yok. Ancak yine de işinizi garantiye almak için ayrıca bir iOS 12 yedeği de alabilirsiniz.

Eğer iTunes ile iOS 12 yedeği alıyorsanız, iTunes seçenekleri arasında iOS 11.4.1 yedeğinin arşivde olduğundan emin olun. Yeni yaratılan yedek eski yedeğin üzerine yazılmasa bile kontrolleri sağlayın.

Yazı boyunca yedeklemeye çok değindik, çünkü dosyalarınız kalıcı olarak silinmesi ve kurtarılamaması durumu başınızı ağrıtabilir. Yedek almak ve yükleme adımlarını doğru yapmak bu açıdan sizin için hayati önem taşıyor.

 1. iOS 11.4.1 IPSW yazılımını iPhone ve iPad modeliniz için indirin. Doğru IPSW sürümü indirdiğinizden emin olun.
 2. İndirdiğiniz dosyayı masaüstü veya belgelerim gibi kolay erişilebilir bir noktada tutun.
 3. iTunes programını bilgisayardan başlatın.
 4. USB kablo aracılığıyla iPhone, iPad veya iPod Touch’ı bilgisayara bağlayın.
 5. Özet bölümünde bağlı olan cihazı seçin.
 6. “Güncelleme” ve “Geri yükleme” seçeneği bölümünü bulun.
 7. MAC iTunes için Option (Seçenek) tuşuna basılı tutun ve “Güncelle” butonuna tıklayın.
  Windows iTunes için Shift tuşuna basılı tutun ve “Güncelle” butonuna tıklayın.
 8. Geri yüklemeyi başlatmak için önceden indirdiğiniz iOS 11.4.1 IPSW dosyasına gidin ve seçim yapın.
 9. Cihazınızın ekranı seyaha dönecek ve birkaç defa yeniden başlatılacaktır. Versiyon düşürme tamamlanana kadar cihaz ile bilgisayar bağlantısını kesmeyin.

Sürüm düşürme tamamlandığında cihazınız 11.4.1 sürümüne tekrar düşecektir. Cihazınızdan iOS 12 sürümü başarıyla kaldırdınız. Önceki sürümü artık kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eğer yükleme esnasında herhangi bir hata oluşursa iOS 12 yedeğini geri yükleyin veya tekrar denemek için DFU modunu kullanın.

Cihazınızdan iOS 12’yi kaldırınız mı? Neden kaldırdınız? Düşüncelerinizi yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -