Ana SayfaiOSiOS 10'un Pek Bilinmeyen 10 Özelliği

iOS 10’un Pek Bilinmeyen 10 Özelliği

- Advertisment -

iOS 10 geçtiğimiz günlerde Apple kullanıcılarına sunuldu. Şu ana kadar teknoloji kamuoyundan olumlu değerlendirmeler alan işletim sistemi için gün geçtikçe farklı tespitler yapılıyor. iOS 10 birbirinden farklı ve başarılı yenilikleriyle üzerine birçok analiz yapılabilecek bir işletim sistemi olarak yerini almış durumda.

Apple’ın son işletim sistemi olarak yayınlanan iOS 10’un gün geçtikçe daha farklı özellikleri keşfediliyor. Sizler için iOS 10’un az bilinen 10 özelliğini derledik.

 Mobil Veriyi Daha Ekonomik Kullanabilmek İçin Düşük Kaliteli Resim

iOS 10 ile ilgili yapılan en önemli tespitlerden biri de, gerek normal gerek sosyal medya üzerinde gönderdiğiniz görseller için düşük piksel kullanabilme seçeneği. Bu sayede mobil veriyi daha ekonomik bir şekilde kullanabilirsiniz.

ios10 özellikleri

3D Touch Özelliği İle İndirme Sıralamasında Değişiklik

Kuşkusuz Apple kullanıcıları tarafından olumlu olarak değerlendirilecek yeni bir özellik daha! Eğer cihazınız birden fazla uygulama için aynı anda indirme ya da güncelleme işlemi yapıyorsa sıralamada değişiklik yapabilir ve bazı uygulamaları öne alabilirsiniz. Bunun için ilgili uygulamaya sert bir şekilde basarak karşınıza çıkan pencerede ”indirmeye öncelik ver” seçeneğini tıklayın.

16-09/24/ios_indirmeyi_one_tasima.png

3D Touch İle Tüm Bildirimler Tek Dokunuşta Siliniyor

iOS’un eski sürümlerinde bildirimleri tek tek silmek zor olabiliyordu. Ancak iOS 10 ile artık tek dokunuşla bu işlemi halledebilirsiniz. Bildirim merkezini açın ve X butonuna sertçe basın. Hemen ardından ekranda görülen ”tüm bildirimleri temizle” seçeneğine tıklayarak bildirimlerin tamamını silebilirsiniz.

16-09/24/ios_tum_bildirimleri_silme.png

Apple Haritalar İle Aracınızı Nereye Park Ettiğinizi Bulun

Apple CarPlay ya da Bluetooth ile cihazınızı arabanıza bağlayarak iOS 10 ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz. Cihazınızın bu özelliğinden yararlanmak için GPS modunu açık tutmalısınız. Apple Haritalar desteğiyle aracınızı nereye park ettiğinizi kolaylıkla bulabilmeniz mümkün.

apple haritalar ios 10 ile ilgili görsel sonucu

Siri İçin Anons Özelliği

Cihazınızı bluetooth ile bir ses cihazına bağladıysanız ya da kulaklık kullanıyorsanız arama geldiği takdirde Siri size sesli bir şekilde anons geçiyor. Bu sayede o esnada kimin aradığını sesli bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. bu özellikten yararlanabilmek için Ayarlar –> Telefon –> Arayanı Duyur adımlarını izleyin.

Kamerayı Bir Büyüteç Olarak Kullanabilme

Ve Apple sizler için bunu da düşündü! Bir büyütece mi ihtiyacınız var? O halde neden kameranızı kullanmayasınız ki? Ayarlar –> Genel –> Erişilebilirlik adımlarını birer birer geçerek ”büyüteç” kısmına tıklayarak bu özelliği aktifleştirebilirsiniz. Hemen ardından ana ekran butonuna 3 kez arka arkaya basarak büyüteci kullanabilirsiniz. Peki büyüteçle neler yapabilirsiniz?

  • Otomatik odaklamayı kilitleme
  • Yüksek düzeyde sanal yakınlaştırma
  • Flaşı açık/kapalı olarak kullanabilme
  • Kontrast değeri ayarlayabilme

16-09/24/ios_buyutec.png

iOS 10 İçin Yepyeni Bir Kronometre

iOS’un önceki sürümlerinde yer alan kronometrelerden sıkıldınız mı? O halde hemen şimdi saat uygulamasına girerek yeni bir kronometre kullanabilir ve onu istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Tüm Safari Sekmelerini Tek Dokunuşta Kapatın

Safari’yi kullanmak artık çok daha kolay ve pratik. Sürekli olarak sekmeleri açık unutan bir kullanıcıysanız bu özellik tam size göre! Safari’yi açtıktan hemen sonra sekme butonuna basılı tutarak tüm sekmeleri aynı anda kapatabilirsiniz. Bu da iOS 10’un farklı bir ayrıcalığı.

safari iOS 10 ile ilgili görsel sonucu

Voicemail İle Sesli Mesajlarınız Metne Dökülüyor

iOS 10 ile birlikte Voicemail hesabınıza gelen sesli mesajlar size bir metin olarak sunulabilecek. Eşiniz, arkadaşınız ya da patronunuz telesekretere bir sesli mesaj bıraktığı takdirde bu mesaj size dakikalar içerisinde yazılı olarak iletilecek. Ancak sesli mesaj özelliği Türkiye’de desteklenmediğinden dolayı ülkemizdeki kullanıcılar bu ayrıcalıktan yararlanamayacaklar.

iOS 10 voicemail ile ilgili görsel sonucu

Safari’de İki Web Siteyi Aynı Anda Kullanın

iOS 10’un en hoş sürprizlerinden biri de Safari kullanımındaki yeni özellikler. Ekranı ikiye bölecek şekilde aynı anda iki farklı web siteyi kullanabileceksiniz. Ancak bu özellik yalnızca iPad Air 2, iPad Pro ve iPad Mini 4 cihazları tarafından destekleniyor. Bu işlemi yapmak için şu adımları izleyin:

  1. Safari’yi açtıktan hemen sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan sekme butonuna basılı kalın. Açılan menüde Split View’da Aç seçeneğine tıklayın.
  2. Sonrasında sekmeyi ekranın sağ ve sol tarafında sürükleyin.
  3. Bir linke basılı tutarak Split View’da Aç’a tıklayın ve işlem tamam.

iOS 10 safari ile ilgili görsel sonucu

Apple, iOS 10 işletim sistemini hazırlarken kullanıcıları için neredeyse tüm ayrıntıları düşünmüş. Bu işletim sistemiyle birlikte prestij açısından Android’in önünde olacağını söylemek gayet mümkün. iOS teknolojisi her zamanki gibi fark yaratmaya devam ediyor.

 

 

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -