Ana Sayfa Etiketler Hotspot ayarları

hotspot ayarları ile ilgili içerikler.


iPhone XS Max Hotspot ayarları nasıl yapılır?

Android cihazlardan kısa bir süre sonra iPhone cihazlarda hotspot desteği mevcut hale geldi. Hotspot, telefonu modeme dönüştürme özelliği olarak biliniyor. Cihazlar arasında iPhone XS MAX de hotspot açma imkanı tanıyor. Telefon, bilgisayar, tablet ve internet bağlantısıyla çalışan diğer aygıtlar için internet paylaşmayı sağlayan hotspot için gerekli ayarları yapmanız mümkün. Bu yazımızdan yararlanarak iPhone XS Max için hotspot ayarları yapmayı öğrenebilirsiniz.

Hotspot ile internet paylaşmak iPhone XS Max’te oldukça güvenlidir. WPA ve WEP şifreleme yoluyla sunulan internet bağlantısı sayesinde telefon güvenliği sağlanmaktadır. Güvenliği daha da arttırmak için güçlü bir şifre oluşturmalısınız.

Mobil hotspot açtığınızda bağlanacak kullanıcı sayısını ayarlamanız mümkündür. iPhone XS Max için en fazla 10 cihaz bağlanabilir. 3G, 4G ve 5G bağlantısı üzerinden internetinizi 10 farklı aygıtla paylaşabilirsiniz.

iPhone XS Max hotspot ayarları ve kurma

Aşağıdaki adımları uygulayarak telefonu mobil hotspot veya wi-fi hotspota dönüştürme işlemini gerçekleştirin.

 • Ayarlar > Genel > Hakkında’ya gidin.
 • İsim’e dokunun ve telefonun bağlanıldığında görünen ismini ayarlayın.
 • Hakkında > Genel > Ayarlar’a gidin.
 • Kişisel Hotspot (Bağlantı Noktası) seçin.
 • Kişisel Hotspot üzerine dokunun ve etkin hale getirin.
 • Hotspot yapılandırmak için Wi-Fi şifresine dokunun ve şifre oluşturun.

Bilgi: Hotspot yapılandırmasının ardından dilediğiniz zaman mevcut şifre ve telefon ismiyle paylaşım yapabilirsiniz.

Uyarı: Güvenliğiniz için güçlü bir şifre oluşturun. Hacker ve diğer kötü niyetli kişilerin bağlantı kurmasını engelleyin.

iPhone XS Max hotspot bağlantısı nasıl yapılır?

Mobil hotspot etkinleştirdiğinizde bu özelliğin çalışır durumda olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adıdmları uygulayın. Olası hotspot sorununu engellemek için:

 • XS Max internetini kullanmak isteyen diğer aygıt için Wi-fi özelliğini etkinleştirin.
 • Wi-fi ağ listesinden XS Max’i seçin.
 • Şifreyi girin ve bağlantının kurulmasını bekleyin.

Mobil hotspot problemi yaşayan kullanıcılar telefonlarını yeniden başlatmayı denemelidir. İkincil olarak kendi internet verisinin var olduğundan emin olmalıdır. Son olarak wi-fi hotspot ayarları sıfırlanmalı ve yeniden ayarlanmalıdır.

iPhone XS Max hotspot nasıl kapatılır?

Hotspot’u açık tutmak telefonun daha fazla güç harcamasına yol açabilir. Bunun önüne geçmek için mobil bağlantı paylaşımı kapatmak gerekir. Özelliği devre dışı bırakmak için:

 • Ayarlar > Kişisel Hotspot’a gidin.
 • Eğer yoksa “Taşıyıcı > Kişisel Hotspot’a gidin.
 • Özelliği kapalı dumuna getirin.

Uyarı: Mobil veri paket aşımının önüne geçmek için internet paylaşmadan önce kalan veriyi kontrol edin.

Daha fazla bilgi için yorum bölümünü kullanın.

Xiaomi Mi modellerinde internet paylaşımı | Hotspot Ayarları

Xiaomi Mi modellerinin tümünde internet paylaşımı benzer şekilde yapılmaktadır. Telefonda Hotspot ayarları yapmak ve Xiaomi Mi cihazınızı modem olarak kullanmak için bu yazımızdan yararlanabilirsiniz. Xiaomi Mi’yi telefon olarak kullanma ve mobil veri aracılığıyla internet paylaşma için aşağıdaki adımları gerçekleştirin.

Xiaomi Mi’de internet paylaşımı kullanıcının mevcut veri paketinin kullanılması koşuluyla Wi-fi bağlantısı yoluyla bu verilerin diğer kişilere paylaşılmasıdır. İnternet paketi olmayan, biten, herhangi bir Wi-fi ağına bağlanamayan ve çeşitli nedenlerden internete erişim sağlayamayan kullanıcılara telefonda kablosuz bağlantı noktası oluşturma yoluyla internetinizi verebilirsiniz.

Xiaomi Mi’de Wi-Fi Hotspot Ayarları nasıl yapılır?

Xiaomi Mi Play, Mi Mix serisi, Mi 8 (Pro, Lite, SE, Normal), Mi Max serisi, Mi A serisi, Mi 6 serisi, Mi Pad serisinde telefonu veya tableti modem olarak kullanmak ve interneti paylaşıma açmak için bazı ayarların yapılması gerekir. Diğer mobil kullanıcıların paylaşmak istediğiniz wi-fi ağına bağlanabilmesi için “Wi-fi hotspot özelliğini etkinleştirme” adımlarını aşağıdan sağlayabilirsiniz. Hotspot ayarları yapmak için tüm adımları gerçekleştirin.

 • Ayarlar > Ağ ve İnternet > Hotspot ve tethering > Kablosuz hotspot kurulumu yap’a gidin.
  (Alternatif olarak bildirim çubuğu menüsünde “Mobil Veri Paylaşımı veya Mobil Hotspot simgesine basılı tutarak “Hotspot Ayarları”na gidin.)
 • Kurulum penceresinde karşımıza çıkan:
  Ağ adı:
  Güvenlik:
  Şifre: bölümlerini doldurun.
 • Ağ adı Wi-fi ağlarında görüntelenecek isimdir.
  Güvenlik, kurulacak bağlantıdaki şifreleme yöntemidir. Güvenli bir bağlantının kurulması için “WPA2 PSK” seçilmelidir.
  Şifreye kullanıcının bağlanması için gerekli şifreyi girin. Mobil veri paketinizin tükenmemesi ve kötü niyetli kullanıcılar tarafından sömürülmemesi adına güçlü bir şifre oluşturmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Son olarak “Kaydet” butonuna basın.

Mobil Veri yoluyla Hotspot yapılandırmayı başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi sıra internet paylaşımını açmaya geldi.

Xiaomi Mi Wi-fi Hotspot nasıl açılır / kapatılır?

Xiaomi Mi modellerinde internet paylaşımını etkin hale getirmek veya kapatmak için iki farklı yol izlenebilir.

 • Bildirim çubuğunda “Mobil Veri Paylaşımı” veya “Taşınabilir Kablosuz Hotspot” simgesine dokunun. (Cihaza göre farklılık gösterebilir.)
 • Alternatif olarak “Ayarlar  > Ağ ve İnternet > Hotspot  ve tethering > Taşınabilir Kablosuz hotspot’a giderek yanındaki kutucuğa dokunup etkin hale getirin.
 • İnternet paylaşmayı kapatmak için yukarıdaki işlemlerin tersini uygulayın.

Xiaomi Mi internet paylaşma sorunu mu yaşıyorsunuz? Karşılaştığınız Hotspot problemini yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Samsung Galaxy S10 internet paylaşma | Hotspot Ayarları

Samsung Galaxy S10, standart olarak internet paylaşma, diğer bir tabirle Hotspot ayarları yapılandırma özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar mevcut veri paketlerinden düşülmesi koşuluyla datalarını diğer kişilerle Wi-fi bağlantısı oluşturma yoluyla paylaşabilmektedir. Peki Galaxy S10 modellerinde (Galaxy S10, S10 Lite, Pro ve diğer) interneti paylaşıma açmak için ne yapmak gerekiyor?

İnternet paylaşma, Galaxy S10’u modem olarak kullanma olarak da bilinir. Bu noktada kullanıcılar internete erişemeyen, herhangi bir kablosuz ağa bağlanmayan ve mobil veri paketine sahip olmayan diğer kullanıcılarla kendi mobil verilerini wi-fi bağlantısı oluşturma yoluyla paylaşabilmektedir.

Samsung Galaxy S10 Wi-fi Hotspot ayarları nasıl yapılır?

Galaxy S10 modellerinin tümünde telefonu modem olarak kullanma ve internet paylaşma özelliği bulunmaktadır. Bu noktada arkadaşlarınıza internet vermek ve başkalarının sizin internetinize bağlanmasını sağlamak maksadıyla “Wi-Fi Hotspot özelliğini etkinleştirme” yolunu izleyebilirsiniz. Telefonu modem olarak kullanabilmek için öncelikle bazı ayarların yapılması gerekmektedir. Aşağıdaki adımları izleyerek Hotspot noktası oluşturmanın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

 • Bildirim çubuğunu kullanarak “Wi-Fi Hotspot”a basılı tutun veya “Ayarlar > Mobil Erişim Noktası > İnternet Paylaşım > Mobil Erişim Noktası”na gidin.
 • Sağ üstte bulunan 3 nokta simgesine dokunarak “Mobil erişim noktası yapılandırma” penceresine gidin.
 • Bu bölümde Wi-fi adı, şifresi, güvenlik türü yapılandırmasına gideceğiz.
 • “Şebeke adı” kısmına kablosuz bağlantılarda isminizin nasıl görüneceğini yazın.
 • Güvenlik türü olarak “WPA2 PSK”yi seçin. (En üst düzey güvenlikli bağlantı türüdür.)
 • Bir şifre oluşturun. (Kullanıcının Wi-fi ağınıza bağlanması için gerekli şifredir.)
 • Kaydet butonuna basın.

Galaxy S10 için kablosuz bağlantı yapılandırmanızı başarıyla gerçekleştirdiniz. Şimdi sıra hizmeti aktif etmeye geldi.

Samsung Galaxy S10 Wi-fi Hotspot nasıl açılır / kapatılır?

Wi-fi Hotspot açmak veya kapatmak için iki farklı adım seyredebilirsiniz.

 • “Ayarlar > Mobil Erişim Noktası > İnternet Paylaşım > Mobil Erişim Noktası”na gidin.
 • Kapalı durumda olan hizmeti etkin hale getirmek için kutucuğa dokunun.
 • Yukarıdaki uzun adımlar yerine bildirim çubuğunu aşağı çekerek “Mobil Erişim Noktası”na dokunmanız da internet paylaşmanızı sağlayacak ve 1-2 saniye içerisinde oluşturmuş olduğunuz Wi-fi ağı bağlanılabilir durumda olacaktır.Samsung Galaxy S10 internet paylaşma | Hotspot Ayarları 1

Galaxy S10 internet paylaşma ile ilgili yaşadığınız sorunları yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Ücretsiz mobil internet paylaşma nasıl yapılır? | Hotspot

Operatörlerin aldığı kararın ardından 15 Ocak 2019 yılında geçerli olmak şartıyla mobil internet paylaşmak ücretli hale geliyor. Firmaların daha çok kullanıcı kazanmak ve daha sağlıklı internet verebilmek amacıyla aldığı bu karar sonucunda mobil internet paylaşma ücreti için 9 TL gibi bir ödeme yapılması gerekiyor. Peki ücret ödemeden mobil internet açmak ve bedava paylaşmak mümkün mü?

Dünyada çeşitli ülkelerde uygulanan politikanın bir benzeri Türkiye’ye getirildi ve operatörlerin attığı yeni adım mobil kullanıcılar arasında çeşitli eleştirilere neden oldu. 2019 yılının ilk ayında başlayacak uygulama kapsamında Hotspot açan yani mobil verisini başka biriyle paylaşan kullanıcılardan ekstra ücret talep edilecek. Ancak alınan bu karar şimdiden aşılmış gibi görünüyor ve mobil veri paylaşmanın ücretsiz bir yolu bulunuyor. Bu yazımızdan yararlanarak bedava mobil veri açma ve paylaşma ayarlarının nasıl yapıldığını öğrenmeniz mümkün.

Ücretsiz mobil internet paylaşımı adımları

Telefondan mobil veri açmak ve bilgisayarla paylaşmak için Wi-fi bağlantısından yararlanılmaktadır, ancak bu Turkcell’in ilk atağıyla birlikte ücretli hale gelebilir ve kullanıcılardan Hotspot açma bedeli olarak 9 TL temin edilebilir. Bunun önüne geçmek için bir yöntem bulunuyor ve hem bilgisayar hem de mobil cihazınıza yükleyeceğiniz uygulamalar mevcut.

 • Google Play Store’a giderek “EasyTether” adlı uygulamayı indirin.
  (EasyTether ücretsiz sürüm indirmek için “EasyTether Lite”ı seçin.)
 • Bilgisayarınızda “Bluetooth” özelliğini aktif duruma getirin.
 • Bluetooth ayarlarında yer alan “Setup Wizard” (Kurulum Sihirbazı)’a gidin.
 • Windows Setup (Windows Ayarları) alanına gidin ve sunulan seçenekler arasından driver dosyalarını telefona indirme veya bilgisayara kopyalamayı seçin.
  Alternatif olarak buradan driver dosyalarını indirin. (İşletim sistemine uygun olan dosyaları seçin.)
 • Kurulum tamamlanınca pencereyi kapatabilirsiniz.
 • “Denetim Merkezi” üzerinde de yer alan EasyTether’a sağ tıklayarak seçenekler arasından “Bluetooth: All Paired Devices” (Tüm eşlenmiş cihazlar) seçin.
 • Bu Bluetooth’unu önceden açmış olduğunuz telefon veya tabletinizi görmeyi sağlayacaktır.
 • Eşleşme ve bağlantı sağlandıysa artık internet paylaşım işlemini Bluetooth üzerinden ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz.

Hotspot açma kısıtlaması ve ücretlendirmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum bölümünde paylaşın.