Ana SayfaAndroidDikkat: Telefonunuzda bu uygulamalar yüklüyse hemen silin!

Dikkat: Telefonunuzda bu uygulamalar yüklüyse hemen silin!

- Advertisment -

ESET’in uyarısına göre, 12 milyondan fazla cihaza sızan ve zararlı yazılım içeren uygulamalar konusunda dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Güvenlik konusundaki yaklaşımlarıyla öne çıkan Apple, kapalı ekosistemi ve App Store üzerinden sağladığı sıkı denetimle kullanıcılarını kötü amaçlı yazılımlardan korumayı hedefliyor. Ancak bu sıkı denetim bazen kullanıcı özgürlüğünü sınırlayabiliyor.

Diğer yandan, Google’un Android platformu, kullanıcılara daha açık bir ekosistem sunuyor. Ancak, bu özgürlük bazen kötü niyetli uygulamalara kapı aralayabiliyor. ESET’in tespit ettiği kötü amaçlı uygulamalar, Google’ın güvenlik duvarını aşarak cihazlara sızmayı başardı.

Kullanıcıların dikkat etmesi gereken 17 zararlı uygulama şunlar: AA Kredit, Amor Cash, GuayabaCash, EasyCredit, Cashwow, CrediBus, FlashLoan, PréstamosCrédito, Préstamos De Crédito-YumiCash, Go Crédito, Instantáneo Préstamo, Cartera grande, Rápido Crédito, Finupp Lending, 4S Cash, TrueNaira, EasyCash. Eğer telefonunuzda bu uygulamalardan biri varsa, uzmanlar hemen silinmesini ve şifrelerin değiştirilmesini öneriyor.

Kullanıcı güvenliği açısından önemli olan bu gelişmeleri takip ederek, mobil cihazlarımızı daha güvenli bir şekilde kullanmamız gerekiyor.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -