Ana SayfaBlackberryBlackberry Z10 görsel anlatım

Blackberry Z10 görsel anlatım

- Advertisment -

RIM’in yeni işletim sistemi BB10’e sahip ilk telefonu olan Z10, alışılagelmiş  BlackBerry telefonlarından hem dış görünüm hem de arayüz olarak oldukça farklı.BB10 işletim sitemine sahip ilk cihaz olan Blackberry Z10’u önceki Blackberry’ler ile karşılaştıracak olursak, yeni cihazda hemen hemen herşeyin değiştiğini söyleyebiliriz!

BlackBerry’nin yeni işletim sistemi BB10, navigasyon tuşları yerine tamamen parmak hareketlerini kullanıyor. Sağ ve sol hareketler uygulama ekranını ve mesaj merkezini açıyor. Yukarıya doğru hareket nerede olursanız olun ana ekrana geri dönmenizi sağlıyor. Yukarıdan aşağıya hareket ayarlar sekmesini ortaya çıkarıyor.

Resim2

Yeni işletim sistemi ile birlikte bireysel kullanıcıları da hedef kitlesine dahil eden RIM’in BB10 ile yapmış olduğu en önemli değişikliklerden birisi de artık Blackberry aboneliğine bağımlılığın ortadan kalkması. Yani artık BB 10 işletim sistemine sahip olan kullanıcılar, BB abonesi olmadan da e-mail kurulumu, sosyal paylaşım sitelerine ait uygulamalar ya da Blackberry messenger kullanabilecek.

Resim4

BB10 ile birlikte tüm kullanıcı hesaplarına, SMS’lere, BlackBerry Messengera ve aramalara Mesaj Merkezi (BB HUB) adı verilen yapıyı kullanılarak tek hareketle ulaşılabilecek.

Resim5

Cihazın oldukça büyük ve rahat tuşlara sahip olan klavyesi yazma tarzınızı öğrenip, daha hızlı, daha doğru ve kolayca yazmanıza yardımcı olmak için sözcükler önerir. Bazı harfleri yanlış yazmaya eğiliminiz varsa, klavye bunu anımsar ve doğru tuşa bastığınızdan emin olmak için zekice ayarlar.

Resim6

• Z10’un arka tarfında 8 megapixel, ön tarafında ise BBM ile görüntülü görüşmeye olanak sağlayan 2 megapixellik bir kamerası var.
•Kamera Full HD videolarda da renkler aslına sadık ve rakipleriyle karşılaştırıldığında gayet net.
Resim7

Time Shift modu, fotoğrafınızdan milisaniyeler sonrasını yakalar; böylece mükemmel resmi oluşturmak için fotoğrafları birleştirmeden önce arkadaşınızın gözünü açmak için geri dönebilir ve ardından diğer arkadaşınızın gülümsemesini yakalamak için ileri gidebilirsiniz.

Yeni BBM sayesinde

•Görüntülü görüşme yapmak mümkün.

•Fotoğrafları, tarayıcınızı göstermek veya bir iş belgesini birlikte gözden geçirmek için yeni Ekran Paylaşımı özelliğini kullanılabiliyor.
Resim8
BB 10 «BlackBerry Balance» teknolojisi sayesinde şirket güvenliğinden ve kişisel gizlilikten ödün vermeden kişisel ve profesyonel kullanımı birleştiriyor
Resim9
  • 1.280 x 768 piksel çözünürlüklü 4,2 inçlik ekran 355 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. LCD ekranın netliği yanında iyi karşıtlık oranı da dikkat çekiyor.
  • Cihaz 1.5GHZ dual core S4 Plus işlemciye sahip
  • Cihazın bir adet mikro HDMI ve bir adet USB 4 girişi bulunuyor

Resim10

•1.800 mAh gücündeki li-ion pil gündelik kullanım için gerekli enerjiyi sağlamaya yeterli. Çıkarılabilir pil ile 10 saat konuşma ve 490  saatlik bekleme süresi vaadediliyor.
•Arka kapağın altında 64 GB’a kadar destek veren microSD girişi bulunuyor. Telefonun 16 GB dâhili hafızasının 11,3 GB’ı kullanıma açık.
BlackBerry uygulama mağazasında halen 70.000 dolayında uygulama bulmak mümkün. Bu rakipleri ile karşılaştırıldığında oldukça düşük bir rakam ancak yeni işletim sisteminin uygulama dünyası günden güne gelişmeye devam ediyor.
- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -