Ana SayfaHaberlerApple'ın Yeni Optic ID teknolojisi nedir?

Apple’ın Yeni Optic ID teknolojisi nedir?

- Advertisment -

“Apple’ın Yeni Optic ID Teknolojisi ile Güvenli Kimlik Doğrulama”

Apple, yeni karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro’da kullanılan Optic ID sistemini duyurdu. 3500 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulan bu gözlük, iris kimlik doğrulama sistemini kullanarak kullanıcılara güvenli ve hızlı bir deneyim sunuyor. Peki, Optic ID teknolojisi nasıl çalışıyor?

Optic ID, iris tanıma teknolojisini kullanarak biyometrik güvenlik sağlayan bir sistemdir. Vision Pro kullanıcıları, Optic ID sayesinde gözlerinin irislerini tanıtarak cihazlarını kilitleyebilir, Apple Pay işlemlerini onaylayabilir, üçüncü parti uygulamalara giriş yapabilir ve hassas kişisel verilere güvenle erişebilirler. Ayrıca, iPhone ve iPad’lerde desteklenen uygulamalarla entegrasyonu sayesinde Optic ID, geniş bir kullanım alanı sunar.

Optic ID’nin Apple Vision Pro’nun göz takip sistemi sayesinde çalıştığı belirtiliyor. LED’ler ve kızılötesi kameralardan oluşan bu sistem, irisin benzersiz özelliklerini yakalayarak kimlik doğrulama işlemini gerçekleştiriyor. Apple, Optic ID’nin her iki gözü de taradığını ve çeşitli aydınlatma koşullarında değişen iris ve gözbebekleri boyutlarına uyum sağlamak için güncellendiğini ifade ediyor.

Apple, Optic ID’nin güvenlik önlemleri konusunda da bilgi veriyor. Iris tanıma için gelişmiş donanım ve yazılım kullanan Optic ID, yakın kızılötesi ışık kullanarak göze zarar vermeden iris görüntülerini yakalar. Bu veriler, Secure Enclave içinde korunan Apple M2 çipinde işlenir. Optic ID ile kimlik doğrulaması yapıldığında, kayıtlı biyometrik verilerle karşılaştırılarak eşleşme kontrol edilir.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -