Ana SayfaAppleApple Çin'de lider oldu! İşte detaylar

Apple Çin’de lider oldu! İşte detaylar

- Advertisment -

Apple, 2023 yılında Çin’in en çok telefon satan firması unvanını elde ederek %17,3’lük rekor pazar payına ulaştı. Bu başarı, International Data Corporation (IDC) verilerine dayanıyor ve Apple’ı güçlü Çinli rakiplerinin önüne taşıdı. Çin’deki akıllı telefon sevkiyatları toplamda 271,3 milyon adet olarak gerçekleşirken, bu alanda %5,0’luk bir düşüş yaşandı.

Çin pazarındaki telefon satışları, 2022’ye kıyasla düşüş gösterirken, pazar doygunluğu ve zayıf tüketici ilgisi etkili oldu. Ülke genelinde, ekonomik toparlanmanın yavaş olması ve tüketici güveninin zayıflığı nedeniyle akıllı telefon satışları son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüşe rağmen, üst seviye telefonlara olan ilgi devam etti, ancak orta ve giriş seviyesi telefon talebinde azalma görüldü.

IDC Çin Müşteri Sistemi Araştırması kıdemli araştırma analisti Arthur Guo, Apple’ın zirveye çıkmasını, Huawei’nin geri dönüşü ve düşük harcama isteğine rağmen, zamanında yapılan fiyat promosyonları ve üçüncü taraf kanallarda canlandırılan talep sayesinde elde ettiğini belirtti.

Bu başarı, Apple’ın Çin pazarında etkili stratejiler izleyerek rekabet avantajını sürdürdüğünü gösteriyor, özellikle de fiyat politikalarıyla üst seviye telefon talebini artırmasıyla dikkat çekiyor.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -