Ana SayfaNasıl yapılır?Android virüsleri formatsız nasıl kaldırılır?

Android virüsleri formatsız nasıl kaldırılır?

- Advertisment -

Virüs bulaşan tek aygıtlar bilgisayarlar değil. Yaygın bir durum olarak görülmese bile Android telefonlar da zararlı yazılımlardan nasibini almaktadır. Eğer Android telefonunuza virüs bulaştığını düşünüyorsanız bunun tek çözümü format atmak değil. Üstelik format attığınızda tüm bilgilerinizi, fotoğraflarınızı, kayıtlı oyunları, mesajları ve pek çok şeyi kaybedeceğinizi biliyorsunuz. Bu sebeple telefonu virüsten kurtarmak için soft veya hard reset formatlarıyla sıfırlamanın uygulamanız gereken son yöntem olduğunu unutmayın. Peki ya formatsız telefon virüslerini temizlemek ve kalıcı olarak silmek için ne  yapmamız gerekiyor? Gelin dilerseniz bu soruya yanıt arayalım.

Telefonumda virüs var mı?

Bir uygulama ve dosya indirtikten sonra telefonunuzda garip şeyler mi oluyor? Google Play Store dışında bir mağazadan veya bir siteden apk formatında bir uygulama mı indirdiniz? Telefonunuza bir reklama tıklayarak uygulama indirdiniz ve bu istediğiniz şey değil miydi? Bazı uygulamaları çalıştırdığınızda cihazınızda birtakım sorunlar mı meydana geliyor?

Eğer bunlar biri, birden fazlası veya tümü için yanıtınız evet ise telefonunuzdaki kötü amaçlı yazılımların olma ihtimali yüksek. Ancak neyse ki format atmadan virüsleri silmeye yönelik izleyebileceğimiz bazı adımlar mevcut.

Android virüslerine karşı nasıl güvenlik sağlarız?

Google, geliştirdiği Google Play Protect sistemiyle telefonumuzu temel derecede zararlı yazılımlara karşı korur. Telefonunuza herhangi bir güvenlik uygulaması indirmemiş olsanız bile Play Protect uygulama ve dosya taraması yapar. Bu telefonunuzda zaten hali hazırda bir antivirüs sisteminin olduğunu gösterir.

Eğer uygulamalarınızı yalnızca Google Play’den indiriyorsanız telefonunuza virüs bulaşma ihtimali yok denecek kadar düşük. Google, Google Play’e eklenen tüm uygulamaları eklenmeden önce tarar, zararlı yazılım olup olmadığını kontrol eder ve gerekli olması durumunda mağazadan kaldırır.

Elbette telefona virüs bulaşmıyor diye Google Play işini doğru yapıyor diyemeyiz. Çünkü telefonumuza bir virüs bulaşmasa bile uygulamanın aldığı çeşitli izinler doğrultusunda telefonun yönetimi kısmi olarak geliştiriciye geçebilir ve üzerinizden verilerinizi ele geçirerek para kazanabilir.

Diğer sitelerden bir indirme yaptığımızda ise Google Play Protect yetersiz kalmaktadır. Dışarıdan bir siteden bir dosya veya uygulama indirmek, kırılmış bir uygulama yüklemek (Örnek: Para hileli Subway Surfers) bize pahalıya mal olabilir.

Android virüslerini uygulamalarla temizleme

Google Play Store’da çok fazla sayıda virüs temizleme uygulaması bulunuyor. Bunlardan pek çoğu para talep ediyor veya işini hakkıyla yerine getirmiyor. Bu sebeple telefona indireceğimiz antivirüs uygulamasının kaliteli bir araç olmasına dikkat etmeliyiz. Uygulamanın orijinalliğini ve kendini kanıtlamışlığını kontrol etmeliyiz.

Kullanabileceğiniz bazı uygulamalar:

  • Malwarebytes,
  • Bitdefender,
  • Kaspersky Mobile

Elle virüs kaldırmak için güvenli mod

Güvenli modda başlatarak temizleme yapmak da Android güvenliğini sağlamak açısından doğru bir yöntemdir. Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi Android cihazların da güvenli modu bulunmaktadır. Güvenli modda telefonu başlatarak telefona zarar veren üçüncü parti uygulamaların ve dosyaların temizlenmesi kolaydır.

Güvenli modda telefonu başlatmak için:

Android Güvenli Mod nedir? Nasıl başlatılır?

Güvenli modda telefonu başlattıysanız Ayarlar > Uygulamalar > İndirilenler veya Ayarlar > Uygulama ve Bildirimler > Tüm uygulamaları göster’e gidin

Buradan telefonunuza zarar verdiğini düşündüğünüz uygulamaları belirlemeyi deneyin. Şüphelendiğiniz ve daha önceden hiç indirmediğiniz uygulamaları kaldırın.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -