Ana SayfaNasıl yapılır?Android Cihazlar İçin Pil Performansı Arttırma Yöntemleri

Android Cihazlar İçin Pil Performansı Arttırma Yöntemleri

- Advertisment -

Android teknolojisi ile üretilen cihazlar tüm dünyada yaygın durumda. Dünya üzerinde var olan akıllı telefonların büyük bir kısmı Android işletim sistemine sahip durumda. Performans, tasarım ve diğer fonksiyonlar açısından oldukça yeterli olan Android işletim sistemine sahip cihazlar, batarya performansı açısından genellikle yetersiz kalabiliyor.

Akıllı telefonların kullanımında yaşanan en büyük problemlerden biri şüphesiz pil yetersizliği oluyor. Birçok kullanıcı tarafından dile getirilen bu durum için şirketler farklı yöntemler kullanmış görünüyor. Android cihazınız için alabileceğiniz ek aparatlar sayesinde cihazınızı uzun süre kullanabilmeniz mümkün olabilir. Ancak ek aparatların var olmadığı durumlar için kullanabileceğiniz farklı yöntemlerde mevcut. Cihazınızın daha yeterli bir pil performansı sağlayabilmesi için tasarruf sağlayabileceğiniz seçenekleri kullanabilirsiniz.

Konum Ayarları/Uygulamaları

Cihazınızın arka planında sürekli olarak çalışan ve RAM’de yer kaplayan konum uygulamaları cihazınızın pili açısından olumsuz bir etkiye sahiptir. Foursquare/Swarm gibi uygulamaları sürekli olarak kullanmanız halinde cihazınızın pil performansından tasarruf etmeniz yeterli olmayabilir. Bu uygulamaları telefonunuza indirmeniz halinde sürekli olarak açık bırakmamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca cihazınızın ayarlar bölümünden Google kısmına tıklayarak Konum yazan bölüm için o bölümde yer alan konum butonunu kapalı tutmanız gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde cihazınızın pil performansına olumlu bir katkı yapabilirsiniz.

Android Cihaz Yöneticisini Kapatma

Kayıp/çalıntı gibi durumlar için kullanılan Android Cihaz Yöneticisi akıllı telefonunuzun pil performansını sömüren farklı bir unsur olarak gösterilebilir.  Ayarlar>Google>Güvenlik>Android Cihaz Yöneticisi>Uygulama Doğrulama kısımlarına sırası ile ulaşarak Android Cihaz Yöneticisi ve Uygulama Doğrulama kısımlarını kapattığınız takdirde cihazınızın daha dayanıklı bir pil performansı sunduğuna tanık olabilirsiniz. Ek bir bilgi sunmak gerekirse cihazınızda yer alan bu kısımların kapatılması halinde kayıp/çalıntı gibi durumlar için bu servislerden yararlanmanız mümkün değildir. Bu durumda iyi bir tercih yapmanız gerekiyor.

Gereksiz Uygulamaları Kaldırma 

Cihazınızın pilini sömüren en önemli unsurlardan biri de gereksiz uygulamalardır. Cihazınıza indirdiğiniz ve daha sonra kullanmadığınız gereksiz uygulamalar cihazınızın belleğinde önemli bir yer oluşturabilir. Ayrıca cihazınızın pil performansını da olumsuz bir şekilde etkiler. Bu durumda cihazınızda yer alan gereksiz uygulamaları bir an önce kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca yine cihazınızda yer alan ve kaldıramadığınız uygulamaların Uygulama Yöneticisi bölümünden devre dışı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Pil Performansı Tasarrufu İçin Ek uygulamalar

 Greenify ve Clean Master uygulamalarını kullanarak cihazınız için ciddi bir pil tasarrufu sağlayabilirsiniz. Cihazınızın arka planında çalışan uygulamalar hakkında bilgi veren ve onaylamanız halinde RAM’i rahatlatan Clean Master, pil performansı açısından olumlu bir etki sunuyor. Ayrıca cihazınızın pilini hızlı bir şekilde tüketen uygulamalar hakkında anlık olarak bilgi sağlayabiliyor.

Clean Master indir

 

 

- Advertisment -
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -