Ana SayfaHaberlerAMD'nin Zen 5 İşlemcileri TSMC 3nm Sürecine Hazırlanıyor

AMD’nin Zen 5 İşlemcileri TSMC 3nm Sürecine Hazırlanıyor

- Advertisment -

AMD, Zen 5 mimarisiyle ilgili yeni bilgilerin gelmeye devam ettiğini duyurdu. Çin kaynaklı bir rapora göre, AMD’nin Zen 5 işlemcileri, TSMC’nin 3nm sürecinde seri üretime geçmeye hazırlanıyor.

Zen 5 mimarisi, farklı platformlarda kullanılmak üzere çeşitli CPU ailelerinde yer alacak. “Granite Ridge” kod adıyla masaüstünde, “Strix Point” ile mobil cihazlarda ve “Turin” ile EPYC sunucularda bu mimariyi göreceğiz. Tüm bu işlemcilerin TSMC tarafından üretileceği ve 2024’ün üçüncü çeyreğinde seri üretimin başlayacağı bildiriliyor.

Rapora göre, AMD’nin Zen 5 “Nirvana” CPU çekirdeği standart bir tasarıma sahip olacak, “Prometheus” Zen 5C çekirdekleri ise istemci ve sunucu yongalarında yoğun hesaplama segmentini hedefleyecek. Ayrıca, Zen 5 “Nirvana” CCD’nin (Core Chiplet Die) TSMC’nin 3nm işlem sürecinde üretileceği ifade ediliyor. Bu noktada dikkat çekici olan, daha önceki raporlarda Zen 5’in 4nm düğümünü kullanacağı, Zen 5C’nin ise 3nm işlemini kullanacağı şeklindeydi.

Geçtiğimiz ay, AMD’nin Zen 5 “Granite Ridge” CPU’larının seri üretim aşamasına girdiği söylentileri çıkmıştı. Ancak şirket, büyük etkinliklerde henüz resmi bir açıklama yapmamış durumda. Dolayısıyla, yeni bilgilerin Computex 2024 gibi önemli etkinliklerde duyurulması bekleniyor. AMD’nin Zen 5 çekirdek mimarisi hakkında henüz çok az şey bilinse de, resmi açıklamalara göre yeni mikro mimarinin gelişmiş performans, verimlilik ve yapay zeka ile makine öğrenimi optimizasyonları üzerinde yoğunlaşacağı belirtiliyor.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -