Ana SayfaNasıl yapılır?"Senin haberin var mı 1000 lira verdi" virüsü nedir, nasıl temizlenir?

“Senin haberin var mı 1000 lira verdi” virüsü nedir, nasıl temizlenir?

- Advertisment -

Telefonumuza sms olarak gelen ve bilgi almak için tıklayan kişilerin de telefonuna bulaşan Senin haberin var mı 1000 lira verdi virüsü bir sms virüsüdür ve bilgi almak için bırakılmış izlenimi veren linki tıklayan diğer telefonlara da bulaşır.

Senin haberin var mı 1000 lira verdi!

Sms ile rehberinizde kayıtlı ya da kayıtsız kişilerden gelen, covid-19 ile ilgili destekmiş gibi görünen ve samimi bir dil kullanarak gönderilen kişinin güvenerek tıklanması sağlanan virüs bir günde binlerce insanın telefonuna bulaştı ve çığ gibi büyümeye devam ediyor. Sms de senin haberin var mı 1000 lira verdi yazıyor, altında bir link bulunuyor ve sizde heyecanla o linke tıklıyorsunuz, sonrasında sizin rehberinizde bulunan herkese aynı mesajı gönderiyor ve virüs bu şekilde yayılıyor.

Sakın görselde bulunan linke herhangi bir yerden girmeyiniz.

Nasıl temizlenir?

Sms ile bulaşan ve herkese mesaj gönderen virüs telefondan nasıl temizlenir gelin birlikte inceleyelim.

Virüs öncelikle truva olarak da bilinen bir virüs türü. Bu virüs türü sms, mail ya da diğer iletişim araçları ile telefonunuza geliyor. Genelde bu tür virüsler sevdiğiniz tanıdığınız birinden geliyormuş gibi görünüyor. Truva hikayesini hepiniz biliyorsunuz (bilmeyenler Google’dan araştırabilir), işte bu virüs ismini tam olarak oradan alıyor.

Şimdi incelediğimiz virüs sms ile geliyor ve içinde “Senin haberin var mı, 1000 TL verdi” yazarak özellikle ekonomik durumu iyi olmayan kişileri hedefliyor. Linkte ise covid-19 yani korona virüs ile ilgili gibi görünen bir link barındırıyor. Sanki bu yardımın covid-19 ile ilgili olduğu yönünde düşünmemizi sağlıyor. Linki tıkladığınızda sizin telefona da bulaşıyor ve rehberinizdeki herkese sms atan bir virüs halini alıyor.

Temizlemenin en güvenilir yolu ise telefonunuzu sıfırlamak yani format atmak. Telefonunuza nasıl format atacağınızı internetten biraz araştırarak bulabilirsiniz. Ya da en yakın telefonucuya giderek telefonuma virüs bulaştı diyebilirsiniz. Telefonuzu virüsten temizleme işlemi yapmadan yedeklemeyi unutmayın, her gelen mesajı da tıklamayın.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -