iPhone kasma ve donma problemi

-sponsor-

Özellikle iOS 7 güncellemesinden sonra sıkça yaşanan İphone’un kasma problemi kullanıcıları oldukça yormuş durumda. Kasma nedeni tam olarak bilinmiyor ancak özellik kasma problemi İphone 4 ve İphone 4s de yaşanması sanırım cihazların işlemcilerinin iOS 7 performansına yeterli gelmediğini gösteriyor. İşlemcisi yavaş olan bir cihaza iOS 7 kurulumunu önermesi Apple’ın hatası, ne olursa olsun kullanıcıyı mağdur bırakması markanın güvenilirliğini sarsacaktır.

İphone kasıyor nasıl düzeltirim?

İphone kasmasını duruma göre birden fazla şekilde düzeltebiliriz. Yazımızda kasma problemini ayrı ayrı başlıklarda ele alacağız.

Elma işareti çıkıyor, bekleme sürekli dönüyor ama açılmıyor.

İphone’un en büyük donma problemi budur. Kesinlikle herhangi bir menüye ulaşamadığınız için sıfırlamanız ya da bilgisayara bağlayarak müdahale etmeniz de mümkün değil. Böyle bir durumdan telefonun üst kısmında bulunan kapatma tuşu ve home tuşuna uzun bir süre birlikte basın. Bir süre sonra elma kaybolacak ve iPhone kendini resetleyecektir.

iphone-resetleme

iPhone sıfırlama

Bazı durumlarda mobil cihazların işletim sistemleri de hasar görebilir. Bu gibi durumlarda genelde cihaz kullanılır ancak menüler arası geçişte ya da herhangi bir uygulama açıkken ısınma problemi yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda bu telefonun yavaş çalışmasına ve arada kasma yapmasına neden olur. Eğer iPhone kasar ve herhangi bir işlem yapmazsa yukarıda anlattığımız resetleme tekniğini kullanın. Tekrar kullanıma başladığınızda yapacağınız ikinci işlem ise iPhone’u silmek olacak. Bu işlem iPhonu yeni almışsınız gibi tertemiz yapacak.

Bunun için iPhone’un ayar menüsüne girin. Daha sonra; Genel ->Sıfırla menüsünü açın. Burada karşınıza birden fazla seçenek çıkacak. Kısaca bunların ne işe yaradığına göz atalım.

Tüm ayarları sıfırla: Verilerinizin hiç biri silinmez, sadece daha önce yaptığını tüm ayarlar varsayılan ayarlara geri döner. Bu menüyü bilmediğiniz bir ayarı düzeltemediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Ancak bu seçenek yazılımsal hiç bir resetleme yapmadığından iPhone’un kasma problemini düzeltmek için yeterli değildir.

Tüm içerikleri ve ayarları sil: İşte aradığımız seçenek burada. Bu seçeneği kullandığınız zaman iPhone tamamen temizlenecek ve ilk günkü gibi olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce tüm verilerinizi yedekleyin çünkü iPhone da rehber, mesajlar ve diğer tüm içerikler silinecektir.

Ağ ayarlarını sıfırla: Bu seçenek tüm ağ ayarlarını silecektir.

Klavye sözlüğünü sıfırla: iPhone klavye kullanırken normal kelimeler üzerine öneride bulunur. Ancak zamanla sizin kendinize özgü kelimelerinizi (panpa, kuri, canikom vb.) öğrenerek daha hızlı yazabilmeniz için öneri hafızasına ekler. Eğer klavye sözlüğünü sıfırlarsanız öneri kelimelerini unutacaktır.

Ana ekran yerleşimini sıfırla: Gayet açık bir ismi olan bu seçenek ana sayfa yerleşiminizi sıfırlar.

iPhone kasma problemi ya da ısınma problemi yaşıyorsanız yukarıda anlattığımız şekilde düzeltmeye gidebilirsiniz. Eğer her şeye rağmen düzelmedi ise servise göndermeniz gerekecek. iPhone 5 kasma ya da ısınma problemi az rastlanıyor olsa da işlemci yönünden işletim sistemlerinin gücüne erişemeyen iPhone 3 ve iPhone 4 nesli bu problemden oldukça fazla karşımıza çıkıyor.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz