iPhone (ios 7)’da DNS değiştirerek Youtube’a girmek (resimli anlatım)

-sponsor-

Sektörün devlerinin açıklamalarına göre (Facebook, Twitter, Google) en yüksek kullanımı %65 gibi büyük bir baremle mobil kullanıcılar oluşturuyor. Durum böyle olunca Youtube’un kapanması en çok mobil kullanıcılarını etkiledi. Tabi ki internet sitelerinin yasaklanması DNS ayarları ile bir şekilde aşılıyor ancak telefonlardan ya da diğer mobil cihazlardan DNS ayarı yapmak biraz zor.

Bu yazımızda iPhone kullanıcılarının DNS ayarlarını değiştirerek nasıl Yotube bağlanabileceklerini anlatacağız.

iPhone WİFİ bağlantısında DNS ayarlarını değiştirmek

Eğer iPhone’da Wifi üzerinden bağlantı kuruyor ve Youtube gibi yasakları sitelere bağlanamıyorsanız DNS ayarlarını aşağıdaki gibi değiştirmeniz gerekiyor. iPhone DNS ayarlarının iOS 7 için olduğunu yenileyelim.

Öncelikle iPhone’un ayarlar kısmına gelin

Ayarlar menüsüne girdikten sonra WİFİ kullanımı açık değilse açıyoruz açık ise diğer adıma geçebilirsiniz.

Bağlandığınız yada daha önce bağlı olduğunuz Wifi bağlantısına (i) tıklayın. Karşınıza DNS ayarlarını değiştirebileceğiniz bir ekran açılacak.

iphone youtube girme

Karşımıza gelen ekrandan DNS ayarlarınıı değiştirebiliriz. Şuan kullanılan en popüler DNS 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 ancak bazen bu DNS de problem çıkartabiliyor. Çünkü ülkemiz Google DNS lerini de engellemek için büyük çaba gösteriyor. Böyle durumlarda alternatif olarak 208.67.220.220 DNS adresini ya da 208.67.222.222 DNS adresini kullanabilirsiniz. 

Bu ayarlar iOS 7 kullanan iphone 4, iphone 4s, iphone 5 ve üzeri tüm Apple ürünlerinde geçerlidir. Aynı zamanda eğer bir iPad yani Apple tablet kullanıcısı iseniz gene bu ayarlar ile DNS ayarlarını değiştirebilir ve Yotube gibi yasaklı sitelere erişim sağlayabilirsiniz.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz