iPhone 5s mi yoksa Samsung S5 mi?

-sponsor-

İşte iPhone 5s ve ezeli rakibi Samsung S5 in karşılaştırmalı özellikleri. Hangisi daha iyi merak edenler için kısa bir inceleme.

Son yılların iki başarılı telefonundan bir tanesi olan iPhone 5S veSamsung S5 sunduğu özellikler ile birçok kişiyi kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Her iki markanın da kendisini geliştirerek ürettiği bu telefonlar aynı zamanda kullanıcıların kafasını da karıştırmayı başarıyor. Eğer sizde iPhone 5S ve Samsung S5 arasında kaldıysanız iki telefonun özellik karşılaştırmasına bakarak kararınızı verebilirsiniz.

Galaxy-S5-vs-iPhone-5S karşılaştırma

İOS işletim sistemini kullanana Apple markası iPhone 5S telefonunda da yine İOS işletim sistemini tercih ediyor. Bu sefer en son özelliklere sahip İOS 7 kullanıcılara sunuluyor. Samsung S5 telefonunda ise Android 4.4.2 işletim sistemi kullanılıyor.

iPhone 5S çift çekirdekli 1.3GHz’lik bir işlemciye sahip. Bunun aksine Samsung S5’te ise dört çekirdekli ve 2.5GHz’lik bir işlemci tercih edilmiş. Hiç kuşkusuz bu işlemci performansları uygulamalarda çok büyük farklar ortaya çıkartabiliyor. İşlemcilerin performansını artırmak için iPhone 5S modelinde 1 GB RAM kullanılırken Samsung S5 modelinde ise 2 GB’lık bir RAM kullanılıyor.

Ekran boyutlarını 5 ‘e göre aynı tutan iPhone 5S yine 4.0 inçlik IPS LCD ekrana sahip. Bunun aksine ise Samsung S5 kullanıcıların karşısına 5. inçlik Super AMOLED ekrana sahip. Ekran çözünürlükleri ise iPhone 5S’te 640 x 1136, Samsung S5’te ise 1080 x 1920 olarak belirlenmiş. Bu da daha geniş ekran boyutları ve daha net bir görüntü demektir. Bunlara ek olarak iPhone 5S 8 MP’lik bir kameraya sahip. Bu oran Samsun S5 modelinde ise 16 GB’a kadar çıkıyor.

Farklı hafıza seçenekleri ile karşımıza çıkan iPhone bu geleneğini iPhone 5S modelinde de sürdürüyor. Telefonun piyasada en düşük 16 GB’lık hafızalısı bulunuyor. Ayrıca 32 ve 64 GB’lık hafızalara sahip olan cihazlarda bulunuyor. Ancak telefonda harici bir hafıza kartı yeri bulunmuyor. Samsung S5 ise 16 GB’lık dahili hafızaya sahip ve harici hafıza yuvası bulunuyor. Bu sayede cihazınızın hafızasını artırabiliyorsunuz. Her iki cihaz fiyatları ile de birbirine oldukça yakın. iPhone 5S 2149 TL fiyata sahipken Samsung S5 2000 TL fiyata sahiptir.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz